Závod "24 hodin Le Mans"

Závod "24 hodin Le Mans"

8 000 kusů pneumatik pod jednou střechou

 

Logistika Michelinu musí zajistit pro závod “24 hodin Le Mans” 8 000 kusů pneumatik pod jednu střechu. Tento rok přepraví znovu naše flotilla kamionů 8 000 pneumatik na francouzský okruh. Finální produkty byly vyrobeny počátkem června a následně došlo tento týden k jejich transportu na okruh La Sarthe.

 

Tento rok obuje Michelin vice než 40 vozů. “Potřebujete okolo třiceti sad slicků pro jeden vůz, navíc ještě pneumatiky se středně tvrdou směsí a ty do deště,” říká Gérard Bombled, operační manažer programu Michelin pro závody Endurance. “Kromě pneumatik, potřebujete montážní techniku, mobilní kancelář a v neposlední řadě také cateringový vůz pro personál.”
Týmová spolupráce: Technici Michelinu spolupracují se všemi partnery týmu v průběhu 24 hodin Le Mans. Stejný technik může pracovat s týmem celý rok při různých mezinárodních šampionátech na kterých se Michelin podílí (např. ALMS (American Le Mans Series), Le Mans Series. Ačkoliv je pro nás nejdůležitější bezpečnost, finální rozhodnutí o tom, jaké pneumatiky se obují má manažer toho kterého týmu. Role technika je čistě poradní, i když ve většině případů je to on, kdo má poslední slovo.
Vyhrazené místo pro Michelin: “V roce 2008 nechceme měnit nic oproti předchozímu roku: Znovu chceme využít náš obří stan o ploše 800 metrů čtverečních”, vysvětluje José De Pinho, Logistický manažer. Máme k dispozici čtyři pracovní plochy – jednu pro každou kategorii. Všechny jsou situovány ve vyhrazeném místě pro Michelin tak, aby zajistily richly přístup mechanikům jednotlivých týmů.
Nonstop servis: První pneumatiky půjdou na ráfky ve středu ráno, aby byly připraveny pro první večerní kvalifikaci, která se jede od sedmé večer do půlnoci. Stejný čas je i pro čtvrteční druhou kvalifikaci. Každé dvě hodiny, přichází mechanik některého z vozů, aby připravil pneumatiky pro svou posádku. Ty jsou následně zahřáty na předepsanou teplotu, těsně před tím, než vyráží na trať dosahovat rychlosti okolo 215 km/h.
Směny: Michelin tým je rozdělen do dvou skupin. Každá pracuje v noci, po dobu čtyř hodin. Máme pro ně připravenu i speciální noclehárnu, hned vedle sekce pneumatik, aby byl celý tým v případě potřeby hned k dispozici.