Jaroslav Hošek - „Baletní školu už nezaložím“

Autokrosař Jaroslav Hošek oslavil v únoru šedesáté narozeniny. Že by ale rodák z Kladna myslel na sportovní důchod, to ani náhodou. Do sbírky medailí přidal letos stříbro z domácího šampionátu a bronz z mistrovství Evropy. Nakonec vyhrál mezi autokrosaři i listopadové Setkání mistrů v Sosnové, a tak jsme si tam chvíli povídali.

Jaroslave, jak dlouho tě to závodění ještě bude bavit?
A co bych jiného asi dělal. Přece si teď nezaložím baletní školu. Mám za sebou dvaatřicet sezon v autokrosu, kdy jsem za tu dobu vynechal pouze jediný závod v roce 1983, protože jsem neměl hotový motor. Těžko tedy začnu dělat něco jiného. Navíc mě to pořád ještě baví a ze svého závodění mám i dobrý pocit. Moje výsledky jsou pro řadu mnohem mladších jezdců jen nesplnitelným cílem.

Máš nějaký recept na to, jak se udržel tolik let ve špičce?
Tak v mém případě to určitě není v tom, že se udržuji v kondici pravidelným cvičením. To ne, s váhou mám pořád problémy. Spíše mě motivuje to, že si stavím závodní auta sám a jsem součástí vývoje této disciplíny, která šla neuvěřitelně dopředu právě po technické stránce. Výkony motorů se pohybují až kolem pěti set koní, uplatnila se elektronika a počítače. Jsou to úplně jiná auta a také se jezdí mnohem rychleji.

Vrátím se k letošním závodům. V domácím i evropském šampionátu jsi měl na dosah zlaté medaile, proč to nevyšlo?
Špatný byl úvod sezony, kdy jsem měl technické problémy. A také si myslím, že nebylo dobré střídání dvou, byť stejných motorů Audi. Přece jen každý měl jiný průběh výkonu a to bylo znát. Druhá polovina roku už byla lepší. V mistrovství Evropy jsem se po vítězství v Nové Pace dostal do souboje o titul. Popravdě ale musím přiznat, že na to jsem tentokrát neměl. Při posledním závodě v italské Maggioře jsem se soustředil na udržení třetího místa a byl jsem rád, že se to podařilo. Ve druhé části „Evropy“ jsem ale získal jen o bod méně než Bartoš s Belgrenem. A doma jsem vyhrál poslední závod v Sedlčanech, ale to už byl Bartoš mistrem.

Co chystáš nového pro příští sezonu?
V tuhle chvíli nejvíce přemýšlím o tom, s jakým motorem vlastně pojedu. Loni jsem začal s motorem Audi. Pak jsem ho předělával a jezdil chvíli s Fordem. Nakonec jsem se vrátil k Audi a jezdil s ním i letos a střídal nový motor se starým. To nebylo dobře, takže chci jet s jedním motorem a musím se rozhodnout. V Sosnové jsme Ford už testovali. Jeho výhodou je nižší hmotnost, protože já asi moc nezhubnu. Uvidíme při testování před odjezdem na první „Evropu“. Jinak kromě motoru mě v průběhu sezony napadly nějaké úpravy podvozku. Nebudou to zásadní změny, ale zase by to mohlo být o kousek lepší.

Takže zimní dovolenou opět neplánuješ?
Ne, manželce jsem to sice často sliboval, ale teď o tom raději nehovořím. Není čas. A když už je toho na mne hodně, tak mě stačí se dobře vyspat. Co ale v zimě plánuji, tak malé posilování. To by asi bylo plus. Ale neříkám, že to dodržím.

Děkuji za rozhovor

Karel Malina
 
Foto: Karel Malina a Josef Vrátil