Panamericana - Napříč Amerikou

Panamerican 20,000

K dosahování neobyčejných výkonů byla automobilka Ferrari stvořena. Velký commendatore Enzo se nikdy nespokojil s průměrností a ani po jeho smrti se společnost neubírá jinam.

Přirozeným prostředím pro rudé bolidy z Maranella je závodní okruh případně kvalitní silnice s množstvím zatáček. Zažité se ale Italové snaží trochu změnit, nebo spíš rozšířit pole působnosti o další dobyté mety. Tak můžeme chápat letošní cestu napříč Amerikou – Ferrari Panamerican 20,000, která protáhne těmi nejneuvěřitelnějšími cestami Jižní, Střední i Severní Ameriky dva vozy 599 GTB Fiorano. Nejsilnější sériový vůz značky najede 20 tisíc mil (32 tisíc kilometrů) z Brazílie do New Yorku. Pojede se jak po solidních tazích, tak i po úzkých horských silničkách And či prašných cestách Střední Ameriky. K nevšednímu zážitku bylo přizváno padesát renomovaných světových novinářů, kteří se postupně vystřídají za volanty při náročné anabázi, která je navrátí do podmínek samých počátků motorismu.

 

Další v řadě

Podobné experimenty nejsou ale pro vzpínajícího se koníka žádnou novinkou. U příležitosti padesátého výročí značky, se v roce 1997 vydalo na „World Tour“ po pěti kontinentech tehdy vyráběné F 355, ve kterém se vystřídalo 147 novinářů. Po 75 dnech se nejmenší z rodu vrátilo úspěšně zpět do New Yorku a prokázalo značce svou spolehlivostí neocenitelnou službu při propagaci.
Poslední a nejefektnější cestu podnikly loni dvě 612 Scaglietti při Ferrari 15,000 Red Miles. Tehdy pro podporu prodeje v Číně projely dva neupravené vozy 37 měst na cestě z Pekingu do Šanghaje. Vyšplhaly se dokonce do výšky kolem 5230 metrů nad mořem, když křižovaly Tibet. Svou příležitost dostalo 51 Čínských a mezinárodních žurnalistů a akce se dočkala obrovské mediální podpory.
Letošní Panamerican 20,000 odstartuje 24. srpna a měla by trvat celých 84 dní. Začátek bude v brazilském sídle Fiatu v Belo Horizonte a cílem bude New York. Na své cestě rozdělené do patnácti částí auta projedou celkem 16 zemí, navštíví taková místa jako vodopády Iguazu, tropické pralesy okolo Curitiby, argentinské pampy a vyšplhají se i k nejvýše položenému jezeru světa – Titicaca (4000 m.n.m.). Novináři navštíví posvátné Cuzco, Machu Picchu i mysteriózní obrazce na náhorní plošině Nazca. Pak je bude čekat sestup prakticky až na úroveň hladiny moře, aby se dostali k vulkánům a pouštím Ekvádoru. Kolumbie, Panama, Costa Rica, Nicaragua, Honduras, Salvador a Guatemala nabídnou tropické podnebí a zbytky Mayské civilizace, Mexiko zase ruiny města Palenque a po něm už následují Spojené státy, L.A., Monument Valley, Miami, Washington, pak přes Chicago do kanadského Toronta a nakonec do New Yorku.

 

Se sekvencí do hor

Cesta dá pořádně zabrat jak všem zúčastněným řidičům, tak i oběma autům. Ta jsou k této příležitosti speciálně lakována (jedno v modrém odstínu Tour de France a druhé rudé Rossa Corsa) a mají i vyměněný kryt pod motorem, původní plast byl nahrazen 4 mm silným duralem. Podvozek je kvůli náročnému terénu nastaven výše, ale obě auta mají sériovou šestirychlostní sekvenční převodovku.
Pamamerican není jen výstřelkem z nudy, ale z marketingového hlediska by měla povzbudit zájem amerických milovníků rychlých kol. S 1150 prodanými vozy ročně se totiž Severoamerický trh řadí na nejvyšší příčku a znamená pro Ferrari celých 30 % odbytu, v USA pak tvoří 27 % všech prodejů Kalifornie. Cílem je také propagovat značku v zemích Jižní Ameriky z nichž nejzajímavějšími jsou: Argentina, Brazílie, Chile, Mexiko a Venezuela, kde se dohromady nachází 12 autorizovaných dealerství.
Ferrari si nikdy nestanovovalo snadné cíle, poslat sportovní náčiní na cesty vhodné tak pro gazíky Che Guevarových vnuků je hodně odvážný kousek. A tak v tomto případě spojení příjemného (hlavně pro novináře) s užitečným (marketing) dostává zase jiný rozměr, 17. listopadu uvidíme jestli si Italové budou moci udělat další zářez na pažbě.
 

Text: Dan Pejzl Foto: RZ