Tom Kotek - Evropské stříbro v devatenácti

V maďarském Nyirádu, který je od Balatonu co by kamenem dohodil, se uskutečnil šestý závod mistrovství Evropy v rallyecrossu. Českým reprezentantům se závod velmi vydařil a největší radost měl nejmladší z nich, čerstvě devatenáctiletý Tomáš Kotek. V jeho věku doposud z našich reprezentantů nestál v ralyecrossové Evropě takhle vysoko, takže před Tomášem helmu dolů a rozhovor sem.

Ahoj Tomáši, jaký to je pocit dostat se v devatenáctiti na stupně vítězů v mistrovství Evropy?
Je o skvělé, můj pocit můžeš vidět na fotce. 

Jak závod probíhal, kdy si začal věřit že dojedeš na druhém místě?

Všechno vycházelo už od tréninků a po druhé rozjížďce jsem si začal věřit na bednu. Celkově jsem čtvrtý, na třetího mi schází 2 body a to je super. Za sebou mám ale také soupeře, se kterými musím počítat.

Začátky sezóny nebyly nic moc, hlavně auto párkrát nevydrželo, je to tak?

Na začátku jsem se s autem učil, občas jsem dělal chyby. V prvním závodě v Portugalsku jsem měl navíc smůlu, když mi praskla ve finále B poloosa zrovna v rychlé zatáčce, která se jede na knop kolem vnitřní hrany a tu jsem trefil. Honda se zvedla na dvě kola. Já to podrovnal, ale čelnímu nárazu jsem již nezabránil. Auto bylo zbořený tak, že jsme chtěli jet domů. Pomohli nám Francouzi, kteří nám umožnili Hondu mezi dvěma závody na rovnací stolici srovnat. A tak jsem mohl další týden startovat na trati v Mayenne. Tam jsem ale v tréninku jel přes vint a byla z toho další rána. Auto jsme opravili a v druhé rozjížďce mi praskla další poloosa. Skončil jsem 17. a byli jsme z toho hodně smutní. Měl jsem chuť to zabalit a vyčítal jsem tátovi, že nahradil Clio Hondou.

Letos si začal jezdit s Civicem, v čem je auto lepší proti Cliu, se kterým si závodil loni?
Civic má jednoznačně lepší motor – pan Brázdil, který nám Hondu seřizoval na brzdě prohlásil, že je to nejlepší sériový dvoulitr, který kdy viděl. Podvozek je také lepší, jen mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvyknul. Co se týče úprav proti sérii, má Honda obrovskou výhodu protože téměř žádné nepotřebuje. Civic je totiž závoďák už z výroby. Které auto má bez turba 110 koní na litr, samosvorný diferenciál apod.?

Budete na autě dělat další změny nebo s ním sezónu dojedete tak jak je?
Chceme sundat ještě nějaké kilo, Honda se hodně zaměřuje na bezpečnost pasažérů, a tak je celá karosérie mnohem masivnější než třeba právě naše loňské Clio. Dále nahradíme sériovou převodovku za speciální bezsynchronní, kterou nám vyrábí legendární český autokrosař Petr Bartášek.

Je to zatím brzo, ale co příští sezónu, zůstaneš u divize i auta?
Určitě zůstanu u Hondy, je to skvělé auto. Rádi bychom ale přešli na nový typ, který bude mít stejný motor, ale auto bude širší a bude mít ještě lepší jízdní vlastnosti.

A jak to jde jinak, se školou už si skončil, tak co děláš když nezávodíš?
V podstatě mám podmínky jako profesionální závodník. Zaměstnává mě vlastní team – mojí pracovní náplní je příprava závodního auta a také se starám o autobus, kterým jezdíme na závody.

Co by si poradil klukům ve tvém věku, kteří by chtěli závodit, jak začít?
Dobré je začít v hobby závodech, kde není potřeba tolik peněz a do mistrovských závodů přejít až když je šance na výsledky. Když jsou výsledky, jsou i sponzoři a naopak.

Když jsme u sponzorů, jak jste na tom?

Letos nám hodně pomáhá Honda, vedle ní spolupracujeme už pět let s olejářskou firmou Sunoco a stejně dlouho trvá spolupráce se Spies Heckerem, který vyrábí autolaky. Nesmím zapomenout na Kumho, které nám dodává závodní pneumatiky.

Děkuji za rozhovor.

Text: Přemek Vaněk Foto: Tomáš Racek a Alice Kotková