Kleeman ML - Dost bylo atmosféry

Kleemann ML50K S8

 

Kleemann je na představení „eSosmičky“ hrdý. Kompresor, 595 koní a nový aerodynamický kit této firmy jsou jasným důvodem proč se ostatní SUV před touto bestií třesou strachy ...

Aerodynamický kit byl vyvinut v designovém oddělení značky, u komponentů byl brán zřetel na detail a hlavní roli hrají přední spoiler a jeho zadní kolega se zabudovaným difuzérem. V zadním spoileru se objevilo místo na mohutné výfukové koncovky a střechu zkrášlila další součástka zvyšující přítlak stroje.
V kitu jsou také lemy na blatníky, zpod nichž vykukují mamutí dvacetipalcová kola TM-5 zvýrazňující svalnatý vzhled celého monstra.
Německé SUV bylo sesláno k zemi za použití systému Electronic Body Lowering Module (EBL), v dílně si posvítili také na pérování Air Matic a výsledkem je snížení těžiště a menší kroucení karoserie.
Po předělání exteriéru došlo i na interiér, který se nyní nese na sportovně-luxusní vlně. Na sedačkách a dveřích je použita vysoce kvalitní kůže, sem tam vystřídaná alcantarou. Palubní deska a panely v kokpitu jsou v zájmu sportovního vzhledu karbonové a tento materiál najdete i na částech ergonomicky tvarovaného volantu.

 

Stovka za pět

Stejně jako CLS 50K S8 a E50KCC, představené v loňském roce, je nové SUV poháněné pětilitrovým osmiválcem. Nad véčkem bdí známá kleemannova démonická součástka – obří kompresor, kterému sekundují sportovní vačky a přeprogramovaná řídící jednotka. Z „nafouknutého“ motoru letí zplodiny otevřeným potrubím z nerezové oceli a radost má jak motor, tak každý, kdo zaslechne mocné oddechnutí osmiválce.
Díky síle motoru, čísly vyjádřené hodnotami 595 koní a 770 Newtonmetrů, je Kleemann schopný vystřelit z nuly na stovku během 5,3 sekundy a jeho maximálka se posunula na neuvěřitelných 270 kilometrů v hodině.
Pozornosti neunikl ani bezpečnostní aspekt celé záležitosti a u Kleemanna osadili na auto vlastní systém KD8. Ten sestává z obrovitých vnitřně chlazených a vrtaných kotoučů vpředu o se čtyřcentimetrovou tloušťkou a třistaosmdesátimilimetrovým průměrem. Zadní kotouče jsou tlusté 28 milimetrů a průměr 34, 5 centimetru.
Musíte sami uznat, že poslední Kleemannův výtvor je opravdu nářez. Uhánět v SUVčku 270 km/h a po večerech se zálibně dívat na nepřehlédnutelný kompresor je něco neopakovatelného.

 

Technické údaje Kleemann ML 50K S8:

 

motor přeplňovaný osmiválec do V, DOHC/3
objem 4966 cm3
výkon 595 k/ 5800 ot./min.
točivý moment 770 Nm/ 2000 ot./min.
převodovka sedmistupňová automatická
pneumatiky vpředu/vzadu Toyo Proxes S/T 295/45 R 20
maximální rychlost 270 km/h
zrychlení 0 – 100 km 5,3 s

 

Text: Přéma Vaněk

Fotky: Kleemann