KTM 660 rally - Dakarské nářadí

Rakouská fabrika na motocykly KTM prožívá poslední dobou velice úspěšné období, loňské třetí místo Maďara Talmacsiho v GP, nebo šňůra vítězství v Dakaru posouvají Rakušany mezi skutečnou elitu. Pojďme se podívat pod sukně letošního speciálu pro nejtěžší vytrvalostní soutěž.

Poprvé byla 660 LC4 Rally nasazena do africké anabáze roku 1999 a hned následující sezonu už slavila triumf na stupni nejvyšším. Po vítězném tažení, kdy od roku 2000 nezvítězil nikdo jiný než KTM, se snad ani letos nic jiného čekat nedalo - na letošní soutěž se přihlásilo 234 motorkářů a 109 z nich sedlalo motocykl KTM – ohromující bilance. Mezi tuto skupinu se zařadily 4 tovární týmy: Gauloises KTM, Repsol KTM, Repsol KTM Junior a Red Bull KTM USA.

 

Rakousko-japonská spolupráce

Všechny tovární týmy měly k dispozici prakticky totožnou techniku - KTM 660 Rally. Motocykl téměř shodný s loňským modelem používá prověřený jednoválec o objemu 654 kubických centimetrů používaný v modelu 660 SMC, ale upravený a vyladěný na 65 koní. Motor pracuje se čtyřventilovou technikou a oproti SMC s nepatrně o 2 desetiny sníženým kompresním poměrem. Despres a spol. se taky nemusí v hlubokém písku houpat na nakopávačce, když jim mašina někde za dunou chcípne – mají k dispozici na rozdíl od SMC i elektrický startér. Kvůli extrémním africkým teplotám má motorka dva vodní chladiče, kterým v práci pomáhá i menší olejový bratr ukrytý pod světlem, který je zapojen do mazacího okruhu se dvěma čerpadly. Ve olejové lázni se plaví i vícelamelová hydraulicky ovládaná spojka.
Zapalování dostal na starost japonský výrobce Kokusan, do dakarské motorky putoval jejich výrobek DC-CDI 4K5. Příprava směsi zůstala na větším karburátoru Keihin FCR-MX s plochým šoupátkem a průměrem difuzoru 41 mm (loni 39mm). Aby vyšlechtěný agregát nedošel újmě, chrání před nástrahami afrického kontinentu celý spodek i výfuková kolena plastová vana velikosti dětského sněžného bobu.

 

Bibendum na excelech

Na motor navazuje upravený pětikvalt, který přenáší točivý moment na 16zubové kolečko a to zas přes x-kroužkový sekundární řetěz na 44zubovou rozetu.
Kátéemka se vozí na drátových kolech s ráfky Excel o průměru 18-vzadu a 21 palců, na které jsou nazuty pneumatiky od Michelina o rozměrech 140/90-18 a 90/90-21. Protože v písku není potřeba brutální brzdný účinek, spokojí se KTM s jedním předním kotoučem o průměru 300 mm a zadním pomahačem s 220 mm, do kterých se zakusují plovoucí třmeny Brembo – vpředu dvou a vzadu jednopístek.

 

Poctivá ocel

Že jde o mašinu pro chlapy, potvrzuje i bez dvou centimetrů metrová výška sedla, takže borci, co špatně vidí i přes většího psa, budou muset volit něco menšího. Celou motorku drží pohromadě práškově lakovaný kolébkový rám z trubek z chrom-molybdenové oceli. Na něj navazují další pomocné chrom-molybdenové a hliníkové konstrukce – podsedlová část, úchyty výfuků a lešení pod maskou. Klasická zadní vidlice uchycená co nejblíže motoru umožňuje na napínáku řetězu regulaci rozvoru o 10mm v závislosti na vytahanosti jmenovaného řetězu. Na tom všem jsou našroubovány čtyři plastové nádrže a kapotáž v barvách týmu. Vylepšením proti loňsku prošlo sedlo, které má pro letošek lehčí a pevnější karbonovou kostru. Vedle upraveného posezu má jezdec i více prostoru na stupačkách, které jsou nyní o něco širší i delší a dokonce i postranní stojan prošel omlazovací kůrou. Pružící a tlumící komponenty nesou značku White Power – vpředu je to obrácená vidlice o průměru 52 mm se zdvihem 295 mm a vzadu jednotka Monoshock s přepákováním a zdvihem 320 mm.

 

Design

Celá motorka působí navzdory svým 162 kg mimořádně mohutným dojmem, a běžný smrtelník má dost problémů se na ní do té výšky vůbec vydrápat, natož drtit s ní přetěžké africké kilometry. Čelní štítek se tyčí tak vysoko, že, aby přes něj pilot pořádně viděl, musí většinou stát ve stupačkách. Pod štítem se startovním číslem našly svůj prostor dva xenonové světlomety překryté plexisklem proti odletujícímu štěrku a malým zvířatům, zadní světlo se odstěhovalo až na samý konec špičatého blatníku a je dělené na tři části. Za štítem mají své místo sdružené přístroje, tripmaster a navigace. Mimořádně brutálním počinem jsou po stranách pod nádržemi protažené výfukové svody a na ně naražené krátké tlumiče vyvedené až do úrovně zadního světla – kvůli brodění.

Ať se vám už tento nekompromisní stroj líbí nebo ne, jisté je jedno – je to v řadě za sebou šestinásobný vítěz nejtěžší vytrvalostní soutěže, a to je argument, kterým se nemůže pochlubit žádný jiný výrobce než KTM, a zároveň je to argument, který prodává.

 

 

Technické údaje GAULOISES KTM 660 Rally:

 

Motor čtyřdobý vodou chlazený jednoválec OHC/4
Zdvihový objem 654 cm3
Vrtání/zdvih  102/80 mm
Kompresní poměr  11,5:1
Maximální výkon 65 k / 7500 ot./min.
Maximální točivý moment 69,5 Nm / 6000 ot./min.
Startování elektrický startér/kickstarter
Převodovka 5stupňová
Odpružení vpředu/vzadu USD vidlice White Power 295 mm, Monoshock White Power 320 mm
Rozvor 1510 mm
Výška sedla 980 mm
Světlá výška    320 mm
Brzdy vpředu/vzadu

1 kotouč 300 mm dvoupístkový třmen,

1 kotouč 220 mm jednopístkový třmen

Nádrže  36 l
Pohotovostní hmotnost 162 kg

 

 Text: Dan Pejzl

 Foto: Herwig Peuker