ADAC testy letních pneumatik 2013

ADAC testy letních pneumatik 2013

Již tradičně pro Vás zveřejňujeme ADAC testy pneumatik. I pro letošní rok byly testovány letní pneumatiky z hlediska 5 kategorií:

 • sucho (20%)
 • mokro (40%)
 • hluk (10%)
 • spotřeba paliva (10%)
 • opotřebení (20%)

Naměřené výsledky se hodnotí známkami 0,5 - 5,5 a celkové hodnocení je průměrem těchto známek.

První dobrá zpráva: trh nabízí mnoho dobrých pneumatik, které byly testovány v rozměrech 185/60 R15 a 225/45 R17. Takže máte širokou škálu na výběr. Ale při nákupu buďte opatrní a to zejména při výběru menších velikostí pneumatik. Některé modely získaly nejhorší hodnocení. Vzhledem k tomu, že je mezi autem a silnicí pouze několik čtverečních centimetrů, měli byste pečlivě vybírat.
 

Letní pneumatiky 185/60 R15 H 

Populární letní rozměr pneumatik pro malá auta je 185/60 R15. ADAC tento rozměr testoval u 19 pneumatik. Výsledky jsou velmi odlišné: hodnocení devětkrát "dobrá" ukazuje, že je poměrně velký výběr mezi kvalitními pneumatikami. Objevilo se ale také hodnocení "nedostatečná" a to hned čtyřikrát.

Povinné štítky a jeho požadavky na kvalitu pneumatik na mokru mají zřejmý vliv. Mnoho v současné době testovaných pneumatik má ve srovnání s výsledky z loňského roku lepší vlastnosti na mokrém povrchu.

Devět modelů pneumatik obdrželo od ADAC rozsudek "dobrá". Z této skupiny je nejlepší Michelin Energy Saver + díky vysokému kilometrovému výkonu. Ta je těsně následovaná pneumatikou Continental PremiumContact 5 a velmi podobnými modely Dunlop Sport BluResponse a Goodyear Efficient Grip Performance. Všechny se prezentují jako nejlepší na mokré vozovce. Pneumatika Dunlop je také vynikají v brzdění na suchém povrchu.

Další dobré pneumatiky jsou nové modely Vredestein Sportrac 5, Bridgestone Turanza 001 a Nokian Line. Jejich kvalitou je celková vyváženost.
Fulda EcoControl HP a Semperit Comfort-Life 2 získaly od ADAC teké hodnocení "dobrá".

Díky drobným nedostatkům na mokrých silnicích získala Pirelli Cinturato P1 známku "uspokojivá". Také Hankook K425 Kinergy Eco a Firestone Firehawk TZ300a nezískaly díky nedostatkům na mokru lepší hodnocení než "uspokojivá". Barum Brillantis 2 má zase nedostatky na suchém povrchu, takže skončila se známkou "dobrá".

Hodnocení "dostatečná" získala pneumatika Nexen N Blue HD především kvůli rychlému opotřebení. Stejného hodnocení dosáhla pneu GT Radial Champiro 228 a to především kvůli špatnému výkonu na mokru.

Jako "nedostatečné" se ukázaly Kleber Dynaxer HP 3, Verso Marangoni, Rotalla Radial F108 a Sailun Atrezzo SH402. Všechny čtyři modely ukazují především výrazné nedostatky na mokrých vozovkách. 

 

Letní pneumatiky 225/45 R17 W/Y 

Vozy střední třídy jsou nyní často vybaveny pneumatikami v rozměru 225/45 R17 s rychlostním indexem W nebo Y. ADAC testy potvrdily,že i v tomto rozměru existují velké rozdíly v kvalitě pneumatik. Sedm pneumatik od předních výrobců získalo hodnocení "dobrá", takže je z čeho vybírat. Střed tabulky je také uspokojivý, tvoří ji deset modelů. Pouze dvě pneumatiky jsou hodnoceny jako "dostatečné".

Díky značení pneumatik se mnoho výrobců zaměřilo na zlepšení vlastností svých výrobků. U většiny ze sedmi nejlepších pneumatik došlo ke zlepšení vlastností na mokrém povrchu (v porovnání s minulými roky).

Sedm modelů obdrželo od ADAC rozsudek "dobrý". Jako vyvážený produkt se předvedl Continental ContiSportContact 5 s mimořádně dobrými vlastnostmi na mokru, stejně jako Goodyear Eagle F1 Asymentric 2, která vyniká i na suchých silnicích. Jen mírně horší byly Dunlop Sport Maxx RT a Michelin Pilot Sport 3. Mezi silné stránky pneumatiky Vredestein Ultrac Vorti patří její výkon na suché vozovce a odolnost vůči opotřebení. Hankook Ventus S1 Evo 2 K117 a Semperit Speed-Life dosáhly vyvážených výsledků ve všech kritériích.

10 pneumatik mělo drobné nedostatky, takže získaly hodnocení "uspokojivá". Ve většině případů se jedná o nedostatky na mokré vozovce. Pouze Uniroyal RainSport 2 má nepatrné slabiny na suché vozovce a menší odolnost vůči opotřebení. U pneumatiky Nexen N8000 je nedostatkem vyšší opotřebení.

Dva modely - Syron Race 1 Plus a High Performer Sport HS-2 získaly "dostatečnou" a to za nedostatky na mokré vozovce. To bylo patrné především při brzdění a manipulaci na mokré vozovce.

 


 


 

VÝSLEDKY TESTU LETNÍCH PNEUMATIK 185/60 R15 H

Pneumatika Výsledek Sucho Mokro Hluk Spotřeba Opotřebení
Podíl na výsledku (%)    20  40  10  10  20
Michelin Energy Saver+  ****  ****  ****  ***  ****  *****
Continental ContiPremiumContact 5  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Dunlop Sport BluResponse  ****  *****  ****  ***  ****  ****
Goodyear Efficient Grip Performance  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Vredestein Sportrack 5  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Bridgestone Turanza T001  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Nokian Line  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Fulda EcoControl HP  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Semperit Comfort-Life 2  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Pirelli Cinturato P1  ***  ****  ***  ***  ****  ****
Barum Brillantis 2  ***  ***  ****  ***  ****  ****
Hankook Kinergy Eco K425  ***  ****  ***  ***  ****  ****
Firestone Firehawk TZ300a  ***  ****  ***  ***  ***  ****
Nexen N Blue HD  **  ****  ***  ***  *****  **
GT-Radial Campiro 228  **  ***  **  ***  ****  *****
Kleber Dynaxer HP3  *  ****  *  ***  ****  ****
Marangoni Verso  *  ****  *  ***  ****  *****
Rotalla Radial F108  *  ***  *  ***  ****  *****
Sailun Atrezzo SH402  *  **  *  ***  ****  ****

 


ADAC radí:

Kdo klade zvláštní důraz na:

 • dobrý výkon na suché vozovce, měl by upřednostnit Dunlop Sport BluResponse, ContiPremiumContact Continental 5, Goodyear Efficient Grip Performance nebo Bridgestone Turanza 001
 • dobrý výkon na mokré vozovce, měl by zvolit Goodyear Efficient Grip Performance, Dunlop Sport BluResponse nebo Continental ContiPremiumContact 5
 • nízkou spotřebu paliva, by měl vybírat z Goodyear Efficient Grip Performance nebo Dunlop Sport BluResponse. Téměř na stejné úrovni jsou Nokian Line, Michelin Energy Saver + a Continental ContiPremiumContact 5
 • nízké opotřebení pneumatik, ideální pro něj jsou Michelin Energy Saver +
 • nízkou hladinu hluku, měl by zvolit Bridgestone Turanza 001

 

Nemáte tento rozměr pneumatik?

 • s omezením mohou být výsledky zkoušek použity také pro "sousední" rozměry. To platí pro rozdíly +10 / -10 mm v šířce pneumatiky, tj. 175/60 R 15 H a 195/60 R 15 H. Pokud hledáte výsledky dalších rozměrů z předchozích let, podívejte se na naše stránky do sekce testy. 
   

 

VÝSLEDKY TESTU LETNÍCH PNEUMATIK 225/45 R17 W/Y

Pneumatika Výsledek Sucho Mokro Hluk Spotřeba Opotřebení
Podíl na výsledku (%)    20  40  10  10  20
Continental ContiSportContact 5  ****  ****  ****  ***  ****   ****
Goodyear Eagle F1 Asymetric 2m  ****  *****  ****  ***  ****  ****
Dunlop Sport Maxx RT  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Michelin Pilot Sport 3  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Vredestein Ultrac Vorti  ****  *****  ****  ***  ****  ****
Hankook Ventus S1 Evo 2 K117  ****  ****  ****  ***  ****  ****
Semperit Speed-Life 2  ****  ****  ****  ***  *****  ****
Apollo Aspire 4G  ***  ****  ***  ***  ****  ****
Bridgestone Potenza S001  ***  *****  ***  ***  ****  ****
Kumho Ecsta LE Sport KU39  ***  ****  ***  ***  ****  ****
Pirelli Cinturato P7  ***  ****  ***  ***  ****  *****
Yokohama C.drive 2  ***  ****  ***  ***  ****  *****
Falken Azenis FK453  ***  ****  ***  ***  ****  ****
Uniroyal RainSport 2  ***  ***  ****  ***  ****  ***
Esa-Tecar Spirit UHP  ***  ****  ***  ***  ****  *****
Toyo Proxes T1 Sport  ***  ****  ***  ***  ****  ****
Nexen N8000  ***  ****  ****  ***  ****  ***
High Performer Sport HS-2  **  ****  **  ***  ****  ***
Syron Race 1 Plus  **  ****  **  ***  ****  ****

 


ADAC radí:

Kdo klade zvláštní důraz na:

 • dobrý výkon na suchém povrchu, měl by si vybrat jednu z těchto pneumatik - Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, Vredestein Ultrac Vorti, Continental ContiSportContact 5, Dunlop Sport Maxx RT nebo Michelin Pilot Sport 3
 • dobrý výkon na mokré vozovce, měl by zvolit Continental ContiSportContact 5 nebo trošku horší Michelin Pilot Sport 3
 • nízkou spotřebu paliva, by měl upřednostňovat Semperit Speed-Life nebo Continental ContiSportContact 5
 • nízké opotřebení, výběr bychom cílili na Pirelli Cinturato P7 nebo Esa-Tecar Spirit UHP, jestliže je pro vás chování na mokré vozovce méně významné
 • nízkou hladinu hluku, ideální pro něj je Michelin Pilot Sport 3. 

 

Nemáte tento rozměr pneumatik?

 • s omezením mohou být výsledky zkoušek použity také pro "sousední" rozměry. To platí pro rozdíly +10 / -10 mm v šířce pneumatiky, tj. 215/45 R17 W/Y a 235/45/17 W/Y. Pokud hledáte výsledky dalších rozměrů z předchozích let, podívejte se na naše stránky do sekce testy. 

 

Přenositelnost výsledků ADAC testu na run-flat pneumatiky

 • převoditelnost výsledků ADAC testu na run-flat pneumatiky v rozměru 225/45 R17 není uveden. Většina run-flat pneumatik má specifické vlastnosti dané výrobcem, které nejsou v souladu se standardními pneumatikami. Proto se výsledky z těchto testů nedají aplikovat na run-flat pneumatiky stejného rozměru a se stejným názvem modelu.
   

  

HODNOCENÍ
Velmi dobrá *****
Dobrá ****
Uspokojivá ***
Dostatečná **
Nedostatečná *

 

Poznámka: Známka "velmi dobrá" má rozpětí 0,5-1,5, "dobrá" 1,6-2,5, "uspokojivá" 2,6-3,5, "dostatečná" 3,6-4,5 a nedostatečná 4,6-5,5

 

 

 

Zdroj: adac.de