ADAC testy letních pneumatik 2014

ADAC testy letních pneumatik 2014

Rozměr 175/65 R14 T se používá pro vozidla jako je Fiat 500, Mazda 2, Opel Corsa, Renault Twingo, Toyota Yaris a nebo Ford Fiesta (zkušební vozidlo). Tentokrát získalo šest modelů rozsudek ADAC "dobré" a proto je lze doporučit.

V zásadě jsou všechny dobré pneumatiky velmi vyvážené, existují jen malé rozdíly v detailech. Jen Pirelli Cinturato P1, Nokian Line a Bridgestone Ecopia EP 150 měli díky vyššímu valivému odporu o něco větší spotřebu paliva. A pneumatiky Hankook Kinergy měly měnší nedostatky v opotřebení.

Nejméně šest dalších modelů nedosáhlo na známku "uspokojivá", především kvůli chování na mokré vozovce. A to včetně pneumatiky Michelin Energy Saver+, která měla nejlepší výkon ve spotřebě paliva.

Ještě slabší na mokru byly pneumatiky Kleber Dynaxer HP3, stejně jako Kormorán Impulser, který vyrábí polský výrobce. Třetí pneumatiky se špatným chováním na mokré vozovce pochází jsou značky Debica.

Celkem sedm pneumatik získalo známku "dobrá" v oblíbeném rozměru 195/65 R15 V. Tento rozměr se používá pro vozidla nižší střední třídy jako Audi A3, BMW řady 3, Ford Focus, Mercedes C-Class, Škoda Octavia a VW Golf (zkušební auto). Zvláště doporučujeme pneumatiky Goodyear Efficient Grip Performance, Fulda EcoControl HP nebo Nokian Line, díky zcela vyváženému výkonu bez slabin. Poněkud vyšší, ale stále přijatelné opotřebení měli modely Dunlop BluResponse, Hankook Kinergy Eco K425 a Vredestein Sportrac 5. Mírně vyšší spotřebu paliva měla Pirelli P1.

Překvapivě se v tomto testu umístily pneumatiky Michelin Energy Saver+, Bridgestone Turanza T001 a ContiPremiumContact 5, které získaly pouze známku "uspokojivá".

 

Letní pneumatiky 175/65 R14 T


Mnoho malých vozů je vybaveno pneumatikami v rozměru 175/65 R14 T. ADAC testoval 16 letních pneumatik ze všech tržních segmentů. Výsledky ukazují významné rozdíly mezi účastníky zkoušek: šestkrát byl rozsudek ADAC "dobrý" a třikrát "nedostatečný". Takže buďte při nákupu pneumatik opatrní.

Šest zkušebních kandidátů získalo hodnocení "dobré", dalších šest modelů hodnocení "uspokojivé". Zbytek startovního pole se rozdělilo na poloviny: tři pneumatiky získaly známku "dostatečná" a tři modely dokonce získaly nejhorší známku "nedostatečná". Mezi šest nejlepších pneumatik se řadí i tři výrobci, kteří se nezapočítávají mezi prémiové značky. 
Univerzálností může přesvědčit model Continental ContiEcoContact 5, který je nejlepší ve všech důležitých kritérií. Pouze za mokra Continental překonal Hankook Kinergy Eco 425 K. Continental má také nejlepší odolnost vůči opotřebení. Ostatní produkty s hodnocením "dobrá"  - Hankook Kinergy Eco K425, Pirelli Cinturato P1 Verde, Bridgestone Ecopia EP 150, Falken Sincera SN832 Ecorun a Nokian Line mají vyrovnané vlastnosti bez konkrétních slabin.

Většina pneumatik, u kterých ADAC udělil známku "uspokojivá", mají jen mírné slabiny. Firestone Multihawk a Michelin Energy Saver+ mají horší vlastnosti na mokré vozovce. Ale v kategorii odolnost proti opotřebení získala pneumatika Michelin nejlepší hodnocení. Nedostatky v brzdění na mokré vozovce předvedly pneumatiky Vredestein T-Trac 2, Semperit Comfort-Life 2 a zejména Goodyear Efficient Grip Compact

Kvůli nedostatkům jak na mokré vozovce, tak i na suché, získal model Avon ZT5 rozsudek "dostatečný".

Významné a závažné nedostatky při chování na mokré vozovce předvedly pneumatiky Debica Passio 2, Kormorán Impulser B2 a Kleber Dynaxer HP3. Zvláště dlouhé brzdné dráhy se negativně podepsaly na negativním celkovém výsledku.

 

 

Letní pneumatiky 195/65 R15 V


Rozměr pneumatik 195/65 R15 je stále jedním z nejprodávanějších rozměrů. ADAC testoval 17 letních pneumatik této velikosti. Kromě poměrně velké skupiny dobrých pneumatik, ukazují jednotlivé modely i závažné nedostatky.

Nejlepšího celkového skóre dosáhla pneu Goodyear Efficient Grip Performance a to hlavně díky dobrému výkonu na suché a mokré vozovce. Současně se ukázalo, že v ostatních kritériích nemá žádné nedostatky. Na suché vozovce mají mírně lepší chování než Goodyear, modely Hankook Kinergy Eco K425, Pirelli Cinturato P1 Verde a Vredestein Sportrac 5 - také získaly hodnocení "dobré". Na mokrém povrchu jsou výsledky vyrovnané. Dunlop Sport bluResponse se pyšní nejnižší spotřebou paliva a Fulda EcoControl HP nejlepší odolností vůči opotřebení. 

Ve skupině pneumatik se známkou "uspokojivá" jsou tři značkové výrobky, které byly v posledních několika letech v žebříčku vepředu. Bridgestone Turanza T001 a Continental ContiPremiumContact 5 mají horší hodnocení kvůli většímu opotřebení, i když jsou schopné držet krok v dalších funkcí s těmi nejlepšími - především na suché a mokré vozovce. U modelu Michelin Energy Saver+ se podmínky obrátily: pneumatika má vynikající odolnost proti opotřebení, ale nemůže soutěžit s nejlepšími v chování na mokrém povrchu. Modelům Semperit Speed-Life a Kumho KH27 ECOWING ES01 chybí pouze dobré vlastnosti na mokru. Yokohama Blue Earth AE01, Nexen N blue HD a High Performer Sport HS3 mají kromě slabých stránek na mokré vozovce také horší odolnost proti opotřebení. 

Model Apollo Alnac 4G má horší vlastnosti v opotřebení a v hlučnosti, proto získaly hodnocení "dostatečná". 

Federal Formoza FD2 vykazuje jisté nedostatky v rychlostních zkouškách. V konečném důsledku má výrazné slabiny za mokra a proto jako jediná má hodnocení "nedostatečná".

 

 

 

 

 


 

VÝSLEDKY TESTU LETNÍCH PNEUMATIK 175/65 R14 T
 

Pneumatika Výsledek Sucho Mokro Hluk Spotřeba Opotřebení
Podíl na výsledku (%)   20 40 10 10 20
Continental ContiEcoContact 5  **** **** **** *** **** *****
Hankook Kinergy Eco K425  **** **** **** *** **** ****
Pirelli Cinturato P1 Verde  **** **** **** *** **** ****
Bridgestone Ecopia EP 150  **** **** **** *** **** ****
Falken Sincera SN832 Ecorun  **** **** **** *** **** ****
Nokian Line  **** **** **** *** **** ****
Firestone Multihawk   *** **** *** ** **** ****
Michelin Energy Saver+  *** **** *** *** **** *****
Barum Brillantis 2  *** *** *** *** **** ****
Vredestein T-Track 2  *** **** *** *** **** ****
Goodyear Efficient Grip Compact  *** **** *** ** **** ****
Semperit Comfort-Life 2  *** **** *** *** **** ****
Avon ZT 5 ** *** ** ** **** ****
Debica Passio 2 * **** * ** **** *****
Kormoran Impulser b2 * **** * *** **** ****
Kleber Dynaxer HP3 * *** * *** **** *****

 


ADAC radí:

Kdo klade zvláštní důraz na:

 

Nemáte tento rozměr pneumatik?

  • s omezením mohou být výsledky zkoušek použity také pro "sousední" rozměry. To platí pro rozdíly +10 / -10 mm v šířce pneumatiky, tj. 165/65 R14 T a 185/65 R14 T. Pokud hledáte výsledky dalších rozměrů z předchozích let, podívejte se na naše stránky do sekce testy.

 


 

VÝSLEDKY TESTU LETNÍCH PNEUMATIK 195/65 R15 V
 

Pneumatika Výsledek Sucho Mokro Hluk Spotřeba Opotřebení
Podíl na výsledku (%)   20 40 10 10 20
Goodyear Efficient Grip Performance  **** **** **** ** **** ****
Dunlop Sport bluResponse  **** **** **** *** **** ****
Hankook Kinergy Eco K425  **** ***** **** *** **** ****
Fulda EcoControl HP  **** **** **** *** **** ****
Nokian Line  **** **** **** ** **** ****
Pirelli Cinturato P1 Verde  **** ***** **** ** **** ****
Vredestein Sportrack 5   **** ***** **** ** **** ****
Semperit Speed-Life  *** **** *** ** **** ****
Kumho EcoWinG ES01 KH27  *** **** *** *** **** ****
Yokohama BluEarth AE01  *** **** *** *** **** ***
Michelin Energy Saver+  *** ***** *** *** **** *****
Bridgestone Turanza T001  *** ***** **** *** **** ***
Continental ContiPremium Contact 5 *** ***** **** *** **** ***
Nexen N blue HD *** **** *** ** **** ***
High Performer Sport HS3 *** *** *** ** **** ***
Apollo Alnac 4G ** **** **** *** **** ***
Federal Formoza FD2 * *** * *** **** ****

 


ADAC radí:

Kdo klade zvláštní důraz na:

 

Nemáte tento rozměr pneumatik?

  • s omezením mohou být výsledky zkoušek použity také pro "sousední" rozměry. To platí pro rozdíly +10 / -10 mm v šířce pneumatiky, tj. 185/65 R15 V a 205/65 R15 V. Pokud hledáte výsledky dalších rozměrů z předchozích let, podívejte se na naše stránky do sekce testy.

 


 

HODNOCENÍ
Velmi dobrá *****
Dobrá ****
Uspokojivá ***
Dostatečná **
Nedostatečná *

 

Poznámka: Známka "velmi dobrá" má rozpětí 0,5-1,5, "dobrá" 1,6-2,5, "uspokojivá" 2,6-3,5, "dostatečná" 3,6-4,5 a nedostatečná 4,6-5,5

 

 

 

Zdroj: adac.de