SsangYong Kyron - Těžká vozba

SsangYong Kyron


Světoví výrobci chrlí na své spotřebitele nepřeberné množství velkých vozů kategorie SUV, aut schopných jízdy lehkým terénem, ale především s precizními jízdními vlastnostmi na asfaltu. Těží tak z oblíbeného pocitu bezpečí a dobrého přehledu o dění na silnici vyvolaného vyšším posazem.

Většina těchto aut ale už dávno postrádá tu offroadskou robustnost a terénní schopnosti předků od nichž inženýři opisovali při tvorbě vysoké karoserie na velkých kolech. SUV mají samonosnou karoserii, tvrdý podvozek a nízkoprofilové pneumatiky se silničním vzorkem, což je předem diskvalifikuje od nějakých přesvědčivých výkonů mimo hladký šedo-černý povrch. Trochu jinou cestou se vydali korejští výrobci SsangYongu. Ten se sice zase tváří jako nějaký ten SUV, ale jeho podvozek se může pochlubit bytelným rámem, tuhou zadní nápravou a gumami poctivého profilu, ač s asfaltovým vzorkem. A to je přesně to, co jej dělá v záplavě měkčích SUV zajímavým.

 

Tvrdé plasty a kůže

SsangYong se na našem trhu etabloval před lety modelem Musso a dodnes tuto značku u nás málokdo poznává. Od dob Mussa už uběhla trocha vody a aby byl podobný vůz konkurenceschopný, musí se také líbit. Testovaný Kyron se stal objektem právě takové snahy. Jeho design od přídě působí neobyčejně dynamicky i když pořád dost asijsky, boční profil zdařile zdůrazňuje sportovní charakter vozu. Celkově dobrý pocit z designu ale trochu pokazí pohled na záď, která kombinuje všechno možné jen ne to, co k sobě pasuje. Velmi zdárně zakončené boční prolisy se tu snoubí s dělenými lampami tvaru vojenského rýčku, které dávají zádi skoro až smutný vzhled a celkový pozitivní dojem kvůli nim ztrácí body.
Měli jsme k dispozici vůz s jediným motorem v nabídce – dvoulitrovým turbodieselem vystopovatelným až k Mercedesu, v kombinaci s nejvyšší výbavou Comfort. To znamenalo kožený interiér, 18palcová hliníková kola, tempovat, vyhřívaná sedadla a třeba i parkovacího asistenta.
Po usednutí zjistíte, že z tohoto vozu má řidič skutečně nadstandardní přehled o dění kolem sebe. Sedačky se dají v přijatelném rozmezí manuálně nastavit a dopřávají posádce vysokou míru pohodlí. Plasty interiéru se tváří bytelně offroadsky, tedy tvrdě a trvanlivě, nic měkčeného se tady neuchytilo. První dojem z ergonomie není špatný, všechny ovladače jsou rozmístěny v blízkém okolí volantu a není problém s jejich dosažitelností. S jejich zpracováním to už tak růžové není, ale zapadá to do celkového strohého pojetí interiéru. To platí i o plastové vodící dráze voliče automatu, která nepůsobí úplně důvěryhodně. Na druhou stranu Kyron nabízí dostatečné odkládací prostory, z nichž nejvyužitelnější je pod masivní loketní opěrkou na středovém tunelu, vedle které má své místo i vtipně řešený teleskopický držák nápojů. Další zajímavostí jsou patrové hodiny na středovém panelu – číslice hodin nahoře, minuty pod ní.

 

Na SUV si smlsne

Samotná jízda se nese na pohodlné vlně offroadského pohupování, které u SUV většinou nezažijete. Bohatě dimenzovaný podvozek spolyká kdeco a řidič se o tom většinou dozví jen z poskočení zadní tuhé nápravy. I když použitý automat T-tronic patří do pomalejší kategorie, není s ním ve městě žádný problém a podstatně ulehčuje řidiči práci při popojíždění kolonami. Mimo město si Kyron při devadesátce brumlá při otáčkách kolem 2000. Z míry ho nevyvede ani dálnice, kde se dá jet rychlostí i o dost vyšší než povolenou, jen je třeba počítat s mnohem vyšší průměrnou spotřebou a s ne zrovna sportovním chováním podvozku. Aerodynamický hluk není na vůz zavánějící bahnem a kamením nijak extrémní a uvnitř neruší. Jestli vás do této chvíle SsangYong nepřesvědčil, tak je to jen tím, že svá největší esa si zatím schovával v rukávu (event. v podběhu). Když už konečně dojedete na konec všech asfaltových, betonových i jinak zpevněných silnic, nastává ta správná chvíle radosti, protože pokračovat po blátivé polní cestě můžete prakticky nezměněnou rychlostí a když dojde i ta polní cesta, tak se dá jet po louce, po poli i jinudy. Kyron si na silnici vystačí s pohonem zadních kol, jednoduchým otočením kulatého ovladače vpravo od volantu lze přiřadit pohon předku s uzávěrkou diferenciálu a ještě redukci do pomala. S tím pak i se silničním obutím bez větších problémů překonává kamenité a kluzké lesní cesty, brody, nerovné louky a prakticky vše, co nenazveme těžkým terénem.
Projeli jsme s Kyronem lesními a polními stezkami mnoho kilometrů a nenarazili jsme na jediný problém, se kterým by si neporadil. Manévrovatelnost v terénu je dobrá díky lehkému ovládání i velkému rejdu (min. kruh otočení je 5,6m). Jízdu z kopce usnadňuje automatická regulace rychlosti - HDC (Hill Descent Control).
Také jsme měli jsme možnost srovnání s konkurenčním SantaFe, které jsme potkali na polní cestě. Na nerovném povrchu hodně ztrácelo a posádka si „vychutnala“ každou díru, po vyjetí na asfalt to zas bylo obráceně…

 

Zajímavý konkurent

Kyron je docela zajímavou alternativou pro konkurenční SantaFe či Sorento. Proti nim si ale dovede poradit i s rozbitějším povrchem a je celkově robustnější a větší. Na druhou stranu zase ztrácí kvalitou zpracování a diskutabilním designem zadní části. Má však dobře využitelný zavazadlový prostor o objemu 625 litrů, ten patří k těm větším a dá se navíc sklopením zadním řady sedadel ještě podstatně navýšit. Velmi důležitým ukazatelem pro korejské vozy je jejich cena, ta u Kyronu začíná na 651 244 Kč bez DPH, špičková testovaná varianta stojí 789 059 Kč bez, nebo 908 980 Kč s daní.

 

Technické údaje SsangYong Kyron XDI 200 XVT

Motor    přeplňovaný vznětový čtyřválec, DOHC/4
Zdvihový objem    1998 cm3
Vrtání x zdvih    89,9x73,5 mm
Kompresní poměr    18:1
Max. výkon    141 k (104 kW)/4000 ot./min.
Max. točivý moment    310 Nm/1800-2750 ot./min.
Převodovka    pětistupňová automatická
Pneumatiky    255/60R18
Délka x šířka x výška    4660x1880x1740 mm
Rozvor    2740 mm
Světlá výška    200 mm
Pohotovostní hmotnost    2028 kg
Nájezdový úhel vpředu/vzadu    26°/23°
Nádrž    75 l
Maximální rychlost    166 km/h
Zrychlení 0-100 km/h     s

Kombinovaná spotřeba    8,4 l/100 km
Cena    od 651 244 Kč bez DPH

 

Text a foto: Dan Pejzl