Toyota RAV4 - Hravá společnice

Toyota RAV4 2,2 l D-4D 180


Už třetí generací je Toyota RAV4 synonymem pro dnes tolik populární třídu SUV. Sportovně užitkový vůz v podání Toyoty dostal pro sezonu 2006 novou tvář.

RAV už nevozí na pátých dveřích rezervní kolo, nevypadá tedy tak offroadsky jako minulé generace, zato křivky přepracované karoserie dostaly docela akční nádech a vypadají skoro sportovně. Terénní do pravé strany otevírané dveře však zůstaly a tak je nakládání zavazadel při parkování v řadě trochu náročnější. V nabídce Toyoty jsou pro model RAV4 tři motory – dvoulitrový benzinový čtyřválec VVT-i (152 k/195 Nm) a naftový 2,2 D-4D ve dvou provedeních, buď 135 nebo na 180 koní. Přebohatá je paleta úrovní výbavy, ta čítá sedm variant od Base po X+. Testovaný vůz byl vybaven na nejvyšší úrovni X+ v kombinaci s nejsilnějším motorem.

 

Příkladné pohodlí

V našem případě měla zapůjčená Toyota černý kožený interiér, který poskytoval řidiči i spolujezdci nadmíru prostoru i pohodlí, dostatek místa mají i cestující vzadu. Celá zadní lavice je posuvná a dělené sedačky se dají jednoduše sklopit. Přístup na zadní sedadla kratšími dveřmi by určitě vylepšil větší úhel otevření. Ač jsou pření sedačky hodně pohodlné i vyhřívané (elektricky stavitelné je pouze řidičovo), postrádají výraznější boční vedení, jinak jim nelze nic vytknout, po tisíci najetých kilometrů si zaslouží pochvalu za příjemně strávený čas.
Samostatnou kapitolou je ale ergonomie ovládacích prvků. Kůží obšitý, výškově i podélně stavitelný volant s příjemně tlustým věncem, ovladači audia a telefonu na ramenech padne dobře do rukou, stejně tak i dlouhá řadící páka. K ovládání světel ani stěračů připomínky nejsou, trochu problém může nastat při hledání funkcí duální klimatizace a ventilace, které jsou rozmístěny do tří originálních kruhových skupin umístěných pod displejem navigace a hodin. Než si na ně zvyknete, vyžadují víc soustředění než běžné ovládání a výtka míří i k nízko a navíc ve stíněném prostoru umístěném displeji hodin a stavu klimatizace. Hodně diskutabilní je ovládání palubního počítače „nulovacími“ kolíčky přímo na přístrojovém štítu, kam při jízdě proplétáte ruku dost těžko, zvlášť když při teplotě pod tři stupně permanentně upozorňuje na možnost náledí. Umístění na volantu, nebo tykadle jednoho z ovladačů je určitě mnohem bezpečnější. Ovládání radia a navigace využívá prostor kolem barevného displeje navigace. Uzávěrka mezinápravového diferenciálu má své tlačítko napravo od volantu, mnohem častěji používaná výstražná funkce směrových světel ale až na druhé straně u spolujezdce. Startování stejně jako vstup do vozu je možné bez mačkání dálkového ovladače, pokud má řidič klíček u sebe odemknou se dveře automaticky při příchodu k autu a nastartovat lze pak pouhým stiskem kulatého tlačítka na středovém panelu palubní desky.

 

Všestranný talent

Některá SUV se tváří, že mimo silnici jsou jako doma, ale ve chvíli, kdy je tam pošlete, velkou radost z toho nemají. RAV4 však mimosilniční talent neztrácí. Samonosná karoserie a nezávislé zavěšení sice napovídají, že nerozbitný offroad tohle nebude, ale vyjedete-li na děravou polní cestu, bude se Toyota cítit jako doma. Ani s překonáváním svahů a prudkých stoupání nemá problém, limitním faktorem jsou spíš použité pneumatiky a ty na SUV mají většinou silniční vzorek a tak se na kluzkém listí a trávě i při zapnuté mezinápravové uzávěrce snadno smeknete. Lahůdkou je překonávání překážek nadlehčujících kola jedné nebo druhé nápravy. V tu chvíli zapracuje elektronika a ani tato situace nezabrání Toyotě v pohybu vpřed. Na co ale při prodírání se přírodou můžete poměrně snadno narazit, je nízká světlá výška auta nedovolující ani jízdu hlubokými kolejemi, kdy hrozí pomuchlání plastového krytu pod motorem nebo uvíznutí na břiše.
Ve chvíli, kdy se vrátíte z bláta zpět na asfalt, zjistíte, pro co bylo tohle auto stvořeno. Slušné vlastnosti v lehkém terénu zastíní ještě lepší chování na silnici, kde RAV s přehledem kompenzuje všechny nástrahy nekvalitního povrchu a s mírným pohupováním a nakláněním poskytuje posádce pohodlí na cestách. Dynamický 2,2litrový motor známý třeba z Lexusu IS ochotně spolupracuje už od překročení hranice 1500 ot./min. a  bez problémů se vytáčí až do pěti tisíc. Optimální zátah se dostavuje mezi 2500 a 4000. Proti zmíněnému Lexusu, který jsme testovali týden před Toyotou je naladění motoru více přátelské a nižší otáčky nejsou problém. V šestistupňové převodové skříni má řidič bohatý výběr jak při předjížděních manévrech, tak i při pohodovém křižování krajiny. V městském provozu zřídkakdy použijete víc než tři rychlosti, po okreskách je ideální volbou pětka, šestku uplatníte zejména na dálnici. Dobře spolupracující podvozek má odpovídající brzdy s kotouči na všech kolech. Ve vyhrocených situacích by přišel vhod razantnější nástup, na druhou stranu svým nastavením zajišťují výbornou dávkovatelnost.
Parkování s Toyotou v nejvyšší výbavě něžnému i drsnému pohlaví velmi zpříjemňuje kamera snímající prostor za vozem, díky které se dá velký vůz napasovat do řady s milimetrovou přesností.

 

Vyvážená kombinace

Shrnuto a podtrženo nabízí Toyota RAV4 velmi vyváženou směsici dobrých jízdních vlastností jak na silnici tak i mimo ni. Interiér poskytuje prostor všem přepravovaným osobám a navíc vyniká variabilitou zavazadlového prostoru, který je už v základní konfiguraci 586 litrů. Krok vedle neuděláte ani pokud jde o dnes tolik sledovanou spotřebu, ta se u Toyoty pohybuje kolem hodnoty sedmi litrů v kombinovaném provozu. Výtka míří jen k ovládacím prvkům palubního počítače, na diskutabilní rozmístění tlačítek klimatizace se dá zvyknout.
Toyotu RAV4 můžete mít již od 699 900 Kč v základní výbavě Base s dvoulitrovým benzinovým motorem, vyznavači nafty si budou muset připlatit ještě 60 tisíc. Cena testovaného vozu ve výbavě X+ se pak vyšplhala na 1 179 900 Kč.

 

Technické údaje Toyota RAV4 2,2 D-4D 180

Motor    přeplňovaný vznětový čtyřválec, DOHC/4
Zdvihový objem    2231 cm3
Vrtání x zdvih    86 x 96 mm
Kompresní poměr    15,8:1
Max. výkon    177 k (130 kW)/3600 ot./min.
Max. točivý moment 
   400 Nm/2000-2600 ot./min.
Náprava vpředu/vzadu    McPherson/lichoběžníková
Převodovka    šestistupňová manuální
Pneumatiky    235/55R18
Délka x šířka x výška    4315x1855x1720 mm
Rozvor    2560 mm
Světlá výška    195 mm
Pohotovostní hmotnost    1650 kg
Nádrž    60 l
Zavazadlový prostor    586 l
Maximální rychlost    200 km/h
Zrychlení 0-100 km/h    9,3 s
Kombinovaná spotřeba    7,0 l/100 km
Cena    1 179 900 Kč


Text: Dan Pejzl  Foto: autor a archiv