5 otázek a odpovědí o Zimních Pneumatikách

5 otázek a odpovědí o Zimních Pneumatikách

Časté otázky okolo pneumatik, o kterých by si člověk často řekl "Vždyť to je přece jasné".
 

Čím se liší zimní pneu od letních?


Zimní pneumatiky mají v dezénu více zářezů a další jemné zářezy, které odvádějí vodu a sníh. Navíc jsou vyrobeny z měkčích pryžových směsí, které si zachovávají svou flexibilitu v chladném počasí (letní pneumatiky mají tendenci při nízkých teplotách tvrdnout). V důsledku toho mají zimní pneumatiky lepší přilnavost na zasněžených a zledovatělých površích, na rozdíl od celoročních nebo letních pneumatik.

Záběr je kritický - nejen aby se zabránilo uvíznutí, ale aby bylo zajištěno, že lze auto zastavit a řídit. Záchranné bezpečnostní technologie jako jsou ABS, ESP a pohon na všechny 4 kola nemohou dělat svou práci, když nejsou pneumatiky schopné udržet přilnavost na povrchu vozovky.

 

Moje auto má celoroční pneumatiky. Nejsou dost dobré?


Krátká odpověď: vlastně ne
Dlouhá odpověď: celoroční pneumatiky jsou navrženy tak, aby se vyrovnaly všem druhům podmínek, včetně suchým vozovkám a dešti. Přesto nejsou optimalizovány pro všechny podmínky. Vyrábí se z tvrdších materiálů, které nejsou v souladu s povrchem vozovky i při nízkých teplotách. Představte si všechny celoroční pneumatiky jako tenisky a zimní pneu jako pořádné zimní boty. I v teniskách je možné chodit po zasněžených a zledovatělých chodnících - ale je to mnohem jednodušší a bezpečnější, když máte zimní boty.

 

Mohu dát zimní pneumatiky jen na hnací nápravu?


Použít pouze dvě zimní pneu na autě je špatný nápad. Pokud máte auto s pohonem předních kol a zimní pneumatiky dáte pouze na přední nápravu, nebudou mít zadní kola zdaleka tolik přilnavost jako ty přední. Tím se zvyšuje pravděpodobnost potíží při brzdění nebo zatáčení.

Stejně tak když dáte zimní pneumatiky na zadní kola (v případě pohonu zadních kol), nebudou mít přední kola stejnou přilnavost jako zadní a automobil se může stát neovladatelným. Takže vždy použijte zimní pneumatiky jako kompletní sadu.

 

Mohu používat zimní pneumatiky celý rok?


Můžete, ale není to dobrý nápad. Zimní pneumatiky mají tendenci být hlučnější. Tím, že se vyrábí z měkčích směsí, se budou opotřebovávat rychleji, zvláště v teplém počasí. Opotřebení je kritické, protože zimní pneu mají kvůli použití na sněhu hluboké drážky. Jakmile je sníh nadobro pryč, přezujte na letní pneumatiky. Dobrá zpráva: Vzhledem k tomu, že jste chytří a používáte zimní pneumatiky, nemusíte používat celoroční pneumatiky, které byly dodány k Vašemu auto po celý zbytek roku - můžete si vybrat letní pneumatiky, které budou poskytovat lepší manipulaci, trakci v dešti nebo tišší jízdu.

 

Přezouvání pneumatik na jaře a v zimě je náročné. Existuje jednodušší způsob?


Ano! Kupte si sadu disků (třeba i z vrakoviště) a použijte je pro Vaše zimní pneumatiky. Kola nemusí mít přesně stejný design, jen je potřeba dodržet stejný průměr kol a šrouby, jako mají původní kola na autě. Tak budete mít dvě sady pneumatik a dvě sady disků. Když přijde čas na změnu z letních pneumatik na zimní pneu případně naopak, vše, co budete muset udělat, je, že vyměníte celé kola - což je snadný a rychlý způsob.

 

 

 

Zdroj: cars.about.com

Poděkování za informace k tomuto článku patří lidem z BridgeStone.