5 tipů jak prodloužit životnost pneumatik

5 tipů jak prodloužit životnost pneumatik

 

1. Udržení správného tlaku v pneumatice

Jedná se o podstatnou záležitost, bez ohledu na sezónu. Podhuštění vede ke zvýšené deformaci pneumatiky, což vede ke vzrůstu tepla a teplo je nejhorším nepřítelem pneumatiky. (Podhuštění vede k většímu tření, což má za následek vyšší opotřebení).
Podhuštěním se zkracuje životnost pneumatik a také se zvyšuje spotřeba paliva díky vyššímu jízdnímu odporu pneumatik.
Zkontrolujte alespoň jednou za 14 dnů tlak v pneumatikách přesným měřičem tlaku pneumatik a měřte jej, když jsou pneumatiky studené.

 

2. Kontrola běhounu pneumatiky

Pneumatiky mají na běhounu indikátory opotřebení. Tyto indikátory jsou na různých místech běhounu a pokud hloubka dezénu klesne k hodnotě 1,6 mm, je potřeba pneumatiku vyměnit.
U zimních pneumatik doporučujeme používat minimální hloubku dezénu 4 mm.
V případě, že dochází k opotřebovávání běhounu na jednom nebo dvou místech, je na vině nesprávně nahuštěná pneumatika. Hmatem také můžete zjistit, zda není běhoun pneumatiky nerovnoměrně opotřebovaný.

 

3. Vizuální kontrola pneumatik

Kontrolujte známky poškození bočnice a běhounu v oblasti průrazů.

 

4. Geometrie kol

Se správně seřízenými koly můžete předejít předčasnému nebo nestejnoměrnému sjíždění pneumatik a můžete tím ušetřit i na spotřebě paliva.
Jedná se o seřízení náklonu kol, které je nutné k tomu, aby pneumatiky rovnoměrně sjížděly po všech jejich stranách.

 

5. Způsob jízdy

Nejrychleji se pneumatiky opotřebovávají při stylu jízdy brzda – plyn. Nebezpečí představují i obrubníky, které mohou pneumatiku poškodit.
V případě, že na obrubník najíždíte, udělejte to co nejpomaleji a v případě parkování nenechávejte stát kolo na obrubníku, ale na rovině a to celou plochou.

 

 

Zdroj: retread.org