5 věcí, které byste měli mít na paměti při koupi nových pneumatik

5 věcí, které byste měli mít na paměti při koupi nových pneumatik

Nákup nových pneumatik nemusí být nejzajímavější, ale měli byste znát určité základy pro výběr nových pneumatik. Víte například, že některé pneumatiky Vám mohou ušetřit spotřebu paliva? Nebo že některé pneumatiky jsou určeny pro nižší rychlosti, zatímco jiné jsou konstruovány pro rychlost nad 240 km/h? Některé pneumatiky jsou vyrobeny jen proto, aby Vás bezpečně dovezli z bodu A do bodu B, zatímco jiné mohou mezi těmito body zvládnout mnohem více.

Níže se zaměříme na některé z klíčových aspektů pneumatik a na co se zaměřit, když si budete chtít koupit novou sadu.
 

1) Vlastnosti

Pneumatiky, stejně jako auta, která na nich sedí, mohou mít různé funkce. Někteří výrobci pneumatik tvrdí, že jejich pneumatiky mohou snížit délku brzdné dráhy, jiní mají za cíl snížit Vašemu vozu spotřebu paliva a některé mohou být bezpečně používány i poté, co byly protrženy. Ale i když ještě hledáte za co vyměnit Vaše pneumatiky s jinými odpovídající tovární specifikace, je dobré vědět, jaké fuknce mají konkrétní pneumatiky k dispozici.

Většina řidičů kupuje celoroční pneumatiky, které nesmí zvyšovat spotřebu paliva a zaujmou dobrou přilnavostí na vozovce, zejména v suchém počasí. Pokud hledáte pneumatiky, které zvládnou více extrémní podmínky, můžete si koupit zimní pneu, které jsou určeny pro jízdu na mokrých vozovkách a na sněhu a ledu. Zimní pneumatiky mají na bočnici označení M+S obvykle se symbolem sněhové vločky a nabízejí ještě větší trakci než typické celoroční pneumatiky. Bez ohledu na to, jaké pneumatiky se rozhodnete koupit, určete si jaké funkce mají Vaše pneumatiky splňovat a podle toho je vybírejte.

Jak dlouho by se měly nové pneumatiky používat?
 

2) Dlouhá životnost

Při nákupu nových pneumatik je důležité vědět, jak dlouho můžete očekávat, že Vám vydrží. Přestože výrobci pneumatik poskytují odhady o tom, kolik kilometrů může dezén vydržet, může být životnost pneumatiky ovlivněna různými faktory. To je například styl jízdy nebo zda používáte pneumatiky v teplém nebo studeném podnebí. Pro celoročními pneumatikami se udává životnost běhounu od 64 000 - 160 000 km. Vysoce výkonné celoroční pneumatiky mají životnost přibližně 64 000 - 112 000 km a nejvýkonnější pneumatiky se prodávají bez záruky na životnost pneumatiky a obvykle na nich nenajedete více než 40 000 km. Zvažte tedy, jak dlouho byste chtěli, aby Vám pneumatiky vydržely.

Dále se podíváme na to, jak je důležitá při nákupu velikost pneumatiky.
 

3) Velikost

Opravdu důležité je vědět, jakou velikost mohou mít Vaše pneumatiky. Předepsané rozměry jsou vždy uvedeny v technickém průkazu vozidla. Změna velikosti pneumatiky totiž může ovlivnit, jak se bude Vaše vozidlo chovat. Pokud chcete použít větší rozměr, podívejte se do uživatelské příručky, kde jsou specifikace výrobce a doporučení. Pokud máte v úmyslu drasticky změnit rozměr pneumatiky, poraďte se nejdříve s odborníkem. Ten Vám dokáže říct, zda tato změna neovlivní chování vozidla. A pamatujte si: co vypadá dobře v showroomu, nemusí být nejlepší pro Váš vůz.

Níže se podíváme na hodnocení rychlosti.

 

4) Hodnocení rychlosti

Ano, pneumatiky se hodnotí i podle rychlosti, které mohou dosáhnout. Výrobce automobilu doporučuje, jaké pneumatiky by Vaše auto mělo mít. K dispozici jsou výkonné pneumatiky, které jsou vhodné do každého počasí. Ty mají nejčastěji na bočnici uveden index rychlosti v rozmezí od H do V. Zajišťují lepší manipulaci a přilnavost na silnici, bez ohledu na to, jaké je počasí. Na druhé straně jsou vysoce výkonné pneumatiky hůře použitelné v zimních podmínkách, aby poskytovaly nejlepší výkon za mokra i sucha. Tyto pneumatiky mají index rychlosti V, W, Y, nebo Z rychlost se pohybuje od 240 km/h až do 300 km/h. Přestože vysoce výkonné pneumatiky dobře fungují i při nižších rychlostech, mějte na paměti, že čím více výkonné pneumatiky jsou, tím je očekávaná životnost pneumatik kratší.

A jedním z nejdůležitějších faktorů pří výběru pneumatik je samozřejmě pro většinu z nás cena.
 

5) Cena

Stejně jako u všech ostatních nákupů, může být cena faktorem při určování, jaký typ pneumatik si koupit a kde je koupit. Existuje spousta online eshopů, ale před koupí se nejdříve ujistěte, kolik Vás bude stát přezutí pneumatik. Pneuservisy si především účtují montáž a vyvážení pneumatik, ale mohou přidat několik dodatečných poplatků. Pokud se rozhodnete koupit pneumatiky online, zjistěte si, které pneuservisy Vám pneumatiky přezují a kolik si za práci budou účtovat. Pokud pro koupi zvolíte kamenný obchod, mějte na paměti, že ne všechny obchody prodávají stejné značky a za podobné ceny. Takže se nejdříve porozhlédněte, abyste našli konkrétní pneumatiku, kterou hledáte a za cenu, kterou jste ochotni zaplatit.

 

 

 

 

Zdroj: howstuffworks.com