Bourání na letních pneumatikách

Bourání na letních pneumatikách

 

Bouráte na letních? Nezájem!

Kola se nekontrolovatelně protáčejí, brzda nefunguje, volant se zablokoval. Auto na zasněžené cestě dostalo smyk a míří směrem ze silnice. Nikomu se nic nestalo, ale auto už takové štěstí nemělo. Za normálních okolností byste zavolali na pojišťovnu a vše by se rychle vyřešilo. Jenže vy jste před prvním sněhem nestačili vyměnit letní pneumatiky za zimní obutí. A právě s tím může mít pojišťovna problém.

 

 

Nevyzpytatelné počasí

Povinnost mít na autě zimní pneumatiky ukládá zákon od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, a nebo se to dá s ohledem na počasí předpokládat. 

Letošní výjimečně teplá zima sice pro zimní pneumatiky příliš nehraje, každý zkušený a zodpovědný řidič si pneumatiky i tak jistě přezul. Zimní počasí totiž může být nevyzpytatelné a nevyplatí se riskovat. Navíc, pokud auto ve zmíněných měsících havaruje na zledovatělé silnici a není opatřené zimními pneumatikami, může se řidiči nehoda pěkně prodražit.
Pojišťovny za zimní nehody na letních pneumatikách odmítají převzít finanční zodpovědnost a ročně se setkávají s desítkami škod, které kvůli špatným pneumatikám musí regresovat. „Klienti totiž stále podceňují fakt, že sjeté, nebo nevhodné obutí může zásadně ovlivnit nejen samotný vznik škody, ale i rozsah jejích následků,“ vysvětluje Libor Beran z Allianz.

 

 

Když jsem vyjel, bylo sucho

V pojišťovnách se občas setkávají i s případy, kdy lidé na letních pneumatikách vyjedou do hor, protože žádný sníh není. Při cestě domů už to ale může být úplně jinak. „Mezi nehodami, které jsme museli regresovat, byla bouračka klienta, který vyrazil v prosinci na hory na letních pneu. Údajně proto, že bylo sucho. Přes víkend však napadl sníh a on při cestě zpět havaroval,“ doplnil Beran.

Pozor by si však řidiči měli dávat nejen na správné obutí, ale i na nepoužívanou rezervní pneumatiku, která stárne, aniž by si toho řidiči často všimli. I ta se totiž může stát důvodem k nehrazení škody pojišťovnou.