Čas výměny zimních pneumatik za letní se blíží

Čas výměny zimních pneumatik za letní se blíží

Poslední centimetry sněhu už nadobro zmizely a pomalu se blíží čas výměny zimních pneumatik za letní. V posledním znění zákona je uvedeno, že všechny motorová vozidla užívající pozemní komunikaci mají povinnost používat zimní pneumatiky od začátku listopadu do konce března. Při přezouvání na letní pneu se však nedá spoléhat výlučně jen na datum v kalendáři.

Je třeba brát v potaz především počasí, které ovlivňuje teplotu vozovky a vzduchu. To jsou dva důležité faktory, které určují správný čas pro výměnu pneumatik. Optimální teplota pro jízdu na zimních pneumatikách je méně než 7°C. Naopak maximální teplota pro jízdu na zimních pneumatikách je udávána mezi 16 a 18°C, vyšší teploty mohou pneumatikám uškodit a i samotná jízda může být velmi nebezpečná.

Co se týče samotné výměny pneumatik, není samozřejmě problém ji zvládnout sám doma. Doporučujeme však dát přednost kvalitnímu pneuservisu, kde zkušení pracovníci mohou odhalit například malé defekty v pneumatikách, kterých si laik nevšimne. Důležité je však objednat se do pneuservisu s dostatečným předstihem. Jakmile se opravdu rapidně oteplí, myslete na to, že nejste jediný, kdo chce své auto přezout a že než na vás přijde řada, můžete čekat týden i déle.

Dejte však pozor, první dva dny slunečných paprsků nemusí znamenat, že se ranní mrazíky ještě nevrátí a nepřekvapí vás a vaše letní gumy pořádnou ledovkou na silnici.

V případě zimních pneumatik je dobré mít stále na paměti pravidlo 4x4x4, což v praxi znamená mít na autě čtyři stejné pneumatiky maximálně čtyři zimní sezóny, s hloubkou dezénu minimálně 4 milimetry a mít je nasazené po minimální dobu 4 měsíce.