Černá skříňka ve vozidle - zbytečnost?

Černá skříňka ve vozidle - zbytečnost?

Každý z nás zná černou skříňku v letadle. Vychází z údajů letu a rozhlasových zpráv, takže v případě nehody mohou vyšetřovatelé zrekonstruovat jak k nehodě došlo. Podobné černé skříňky jsou nyní zahrnuty ve standardu nových osobních automobilů.

Alespoň to tedy uvádí zprávy různých novin. Nicméně, zabývejme se spíše otázkou zda a za jakých podmínek by měla proběhnout instalace černých skříněk, tedy jakýchsi zapisovačů dat o automobilové dopravní nehodě.

Tato skříňka by měla vést pouze záznamy z dopravních nehod, nijak tedy neovlivní změny chování vozidla na silnici. Tato skříňka je zařízení, které monitoruje a zapisuje důležité údaje o jízdě vozidla a uchovává tyto data pro případ nehody. Zaznamenává se obraz před autem (nebo i za autem), zrychlení nebo zpomalení vozidla a u typů s GPS i rychlost vozidla, směr jízdy a polohu. Zatím je využívána pravděpodobně nejvíce firmami, které mají velké vozové parky a střídá se v něm velké množství řidičů. Ale do budoucna to bude pravděpodobně součást každého osobního vozidla.

Zavedení černé skříňky v soukromých vozidel by mohlo také vzbudit touhu policie a regulačních orgánů využívat údaje v souvislosti s kontrolou vozidel a jejich použití proti samotnému řidiči. Dnes si můžeme vybrat, zda si černou skříňku do vozidla necháme namontovat. Nechme se překvapit, zda bude do budoucna toto příslušenství v základní výbavě všech vozidel.

 

 

Zdroj: adac.de, cerna-skrinka.cz