Chystáte se autem na dovolenou?

Chystáte se autem na dovolenou?

Rok se s rokem sešel a máme tu opět léto plné dovolených v zahraničí. Cestovat na ni můžete vlakem, autobusem, letadlem. Mnozí z nás se však stále nejvíce spoléhají na vlastní auto. Ať už v něm jedete kamkoliv, měli byste se na svou cestu důkladně připravit.

Letos vyrazí na dovolenou k moři autem více než třetina Čechů. Vzdálenost je podstatně větší, než když jedete pouze do práce nebo na chalupu. Perfektní příprava vozu je tudíž nezbytným předpokladem pro klidnou a bezpečnou jízdu bez starostí. V prvé řadě by měl řidič před cestou zkontrolovat celkový technický stav vozidla. Sem patří kontrola stavu motorového oleje, chladící kapaliny a brzdové kapaliny. V dalším bodě je zapotřebí správně nahustit pneumatiky a zkontrolovat funkčnost žárovek a stěračů. Na úplný závěr se podívejte, co vše je nutné zahrnout do povinné výbavy vozidla s ohledem na rozdílné předpisy všech zemí, kterými budete projíždět.
 

Benzín

Mezi nejoblíbenější destinace, kam vyráží Češi autem, patří Chorvatsko, Itálie a Francie. Je třeba počítat s tím, že v těchto státech je znatelně vyšší cena nafty a benzínu. Není to způsobeno ničím jiným, než zvýšenou poptávkou v době turistické sezóny. Celkově mezi jednotlivými státy Evropy panují velké rozdíly v cenách pohonných hmot, proto je třeba si jejich nákup před odjezdem důkladně promyslet. Obecně se doporučuje tankovat co nejblíže českým hranicím, nejlépe v samotném Česku. Nákupu benzínu a nafty v takové Itálii se vyhněte nejlépe úplně. Tam se totiž pohybuje cena za litr až o 12 Kč dráž, než u nás v ČR. V Chorvatsku činí rozdíl zhruba 5 korun na litr.
 

A co dál?

Jakmile máte auto po technické stránce v pořádku, nezbývá nic jiného, než si sbalit platný technický a řidičský průkaz. Dále se bude hodit doklad o pojištění vozidla a cestovní pas či občanský průkaz. Nezapomeňte si přibalit i mapu nebo GPS navigaci. Je celkem pochopitelné, že na delší trasy budete muset využít dálničních známek. Jejich ceny se liší stát od státu. Je potřeba si vše s předstihem zjistit a postupně známky v průběhu cesty nakoupit. Někde se platí mýtné, přičemž neplatíte známku, ale projíždíte mýtnými branami. Maximální rychlost na dálnicích bývá většinou 130 km/h, v Německu je však rychlost neomezená a dokonce nemusíte platit známku ani mýtné. Setkáte se tam však s mnoha značkami s nejvyšší povolenou rychlostí, proto neusněte na vavřínech a pečlivě sledujte značení kolem sebe. Mohlo by se vám to vymstít a pokuty v Německu zrovna nepatří k těm nejlevnějším.
 

Dobrý řidič – 90 % úspěchu

Teď mluvíme zcela bez nadsázky – to, jak samotná cesta proběhne, záleží v 90 % na řidiči. Ten by měl být vybaven potřebnými doklady a usadit se za volant odpočatý. Je to zároveň odpovědná osoba za technický stav vozidla. V průběhu cesty by měli spolujezdci řidiče držet v neustálém soustředění. Podávat mu občerstvení a nápoje, bavit se s ním, ukazovat cestu... největším nepřítelem  řidiče je bezesporu horko, únava, stres a nuda. Snažte se je co nejvíce eliminovat. Dělejte časté zastávky! Měly by být pravidelné (nejlépe každé 2-3 hodiny) a dostatečně dlouhé na odpočinek, protažení a občerstvení. Horku zabráníte kromě klimatizace také protislunečními clonami. Dobré je pít dostatek chlazených tekutin.
 

A co povinná výbava?

Reflexní vesta je povinná téměř všude. Teď je otázka, v jakém počtu. Tak například v Itálii nebo Slovensku ji musí mít každý, kdo se pohybuje mimo vozidlo. Ve Francii stačí, když ji má řidič. V Německu jsou pravidla obecně benevolentnější. Reflexní vesta je tam povinná pouze ve služebních vozech a při soukromých cestách je pouze doporučená.

Celodenní svícení je povinné kromě ČR také na Slovensku a Slovinsku. V Německu a Chorvatsku je povinné přes den pouze u motorek a mopedů. Automobily musí mít zapnutá potkávací světla pouze při špatné viditelnosti.

Lékárnička je u nás povinná, tudíž ji bez ohledu na povinnost v jiných zemích musíte mít tak či tak. Výjimečně se za povinnou výbavu vozidla považuje i hasící přístroj, například v Polsku.

Jednotlivé předpisy si prostudujte dle vaší konkrétní jízdy na internetu. Vhodnou stránkou může být například tato: http://bit.ly/dopravni-predpisy-eu

 

Přejeme šťastnou cestu, ať už jedete kamkoliv!