Co pravidelně kontrolovat na pneumatikách, aby vám co nejdéle vydržely?

Co pravidelně kontrolovat na pneumatikách, aby vám co nejdéle vydržely?

Bez pneumatik byste asi daleko nedojeli se svým vozem, souhlasíte? A zvláště v případě, pokud se na nich během vaší jízdy vyskytne nějaké poškození. To je pak o blízký problém vystaráno. Přesně pro tyto případy je potřeba, abyste na vašich pneumatikách pravidelně prováděli jejich údržbu. Pokud si nevíte rady, co vše by se mělo kontrolovat, tak nezoufejte, shrneme vám, čeho byste si měli všímat a na co si dát pozor.

Zajisté všichni víte, že pneumatiky by se měly měnit v létě i zimě, protože pro každou etapu ročních období je potřeba jiné tvrdosti a přilnavosti k silnici. Pokud jste zruční a víte, jak na to, můžete provádět výměnu sami. Avšak jestliže si nejste jistí, využijte radši služeb servisu, který dokáže při výměně včas odhalit případné jiné potíže. A navíc vám v něm i odborně vyváží kola, aby se zbytečně nesnižovalo opotřebení a bylo vše rovnoměrně zatížené.

Důležité také je, abyste si dávali pozor na opotřebení a zároveň hloubku běhounu. Zákon říká, že limit je 1,6 mm, proto je třeba, abyste tuto hodnotu nepodcenili a pečlivě si ji hlídali pro své vlastní bezpečí. Stejně tak je nutné přibližně jednou za měsíc sledovat i tlak huštění, který by při nadměrně nízké či vysoké hodnotě zvyšoval riziko poškození nebo snížení životnosti pneumatik.

Neméně důležitou součástí pneumatiky, jež byste měli kontrolovat, jsou fungující ventily a jejich kryty, které vás pomáhají udržet v bezpečí. Navíc vám zaručí delší životnost, pomohou udržet vhodný tlak huštění a zabezpečí vzduchotěsnost. Proto je nezapomínejte kontrolovat!

Na konec našeho krátkého souhrnu si povíme, jak správně skladovat pneumatiky. Proč? Protože i nevhodné uskladnění je může poškodit a zároveň snížit jejich životnost. Důležité je, abyste vaše pneu uložili ve větrané a suché místnosti, kde nebudou příliš ovlivněny okolním prostředím. A samozřejmě je potřeba, aby poblíž nebyly žádné ostré předměty nebo chemické látky, které by mohly pneumatiku poškodit.

Jak vidíte, není to žádná věda. Pokud chcete jezdit na svých pneumatikách co nejdéle, držte se ověřených rad!