Dusík jako plyn v pneu?

Dusík jako plyn v pneu?

Prodejci pneumatik v poslední době nabízí huštění pneumatik dusíkem místo vzduchem, protože tak má pneumatika udržovat konstantní tlak po dlouhou dobu. Tím také dochází k rovnoměrnému opotřebení a snížení spotřeby paliva. Jsou to jenom sliby?
 

Dusík versus vzduch


Obětovat přibližně 200 Kč za huštění pneumatik dusíkem a nemuset kontrolovat tlak vzduchu? Zní to dobře, ale podívejme se na to zblízka. Vzduch obsahuje asi 78% dusíku. A u nepoškozené pneumatiky uniká přibližně o 0,1 baru za tři měsíce.

Důležité: V případě úniku nebo poškození pneumatiky nemá dusík žádný přínos.

Se správně nastaveným tlakem vzduchu je vysoká spotřeba paliva a opotřebení vyloučeno. Jasné však je, že cenově vychází lépe huštění vzduchem a i při huštění dusíkem doporučujeme kontrolu tlaku v pneumatikách.
 

Fyzikální principy


Dusík se již delší dobu používá při plnění pneumatik u letadel, závodních vozů F1 a těžkých těžebních a stavebních strojů. Je užíván z bezpečnostních důvodů a také aby zajistil pneumatice za všech okolností stále stejný tlak.

Přestože je molekula dusíku menší než molekula vzduchu, jsou známé dlouhodobé zkušenosti s žádným, či mnohonásobně nižším únikem dusíku, oproti vzduchu. Tepelná roztažnost všech plynů s rozdílem nějaké té promile je úplně stejná, takže stálý tlak i v nejteplejších dnech nečekejte Dusík má však horší tepelnou vodivost, takže se neroztáhne nebo nesmrskne tolik co vzduch. Toto pravidlo ale platí v závislosti na velikosti pneumatiky,takže malých a úzkých pneumatik se to netýká. Znatelné využití tak má huštění nákladních pneumatik.

Podle informací poskytnutých výrobcem pneumatik, který učinil příslušná šetření plnících plynů, dusík uniká pomaleji než vzduch (za stejných podmínek a u shodných pneumatik). Při poškození pneumatik (díra,vniknutí cizího tělesa) však dusík žádnou výhodu nenabízí - stejně jako vzduch - uniká.
 

Systém monitorování tlaku v pneumatikách


Pravidelně (cca jednou za 14 dní) zkontrolujte tlak v pneumatikách. Odpovídající specifikace je uvedena v manuálu vozidla. Pro plnohodnotné zatížení se tlak navyšuje o 0,1 - 0,2 baru. Čas od času také zkontrolujte nahuštění rezervního kola.

 

 

Zdroj: www.adac.de