Heureka ProduktRoku 2014

Heureka ProduktRoku 2014

I letos proběhlo vyhlašování soutěže ProduktRoku pro rok 2014 pod záštitou nejoblíbenějšího srovnávače Heureka. Pořadatelem soutěže je společnost Naspers OCS Czech Republic s.r.o., která Heureku provozuje.

A co je cílem soutěže? Vybrat ty nejpopulárnější produkty v jednotlivých kategorií podle preferencí zákazníků v České republice. Hodnocení se tak sestává z porovnání množství spotřebitelů, kteří o produkt projevili zájem v internetovém prostředí, dále pak počtu nákupů daného produktu na internetu a v neposlední řadě z celkového hodnocení spotřebitelů. Jestliže byl některý produkt prodáván ve více variantách lišících se pouze v některých atributech (barva, velikost...), byl do soutěže zahrnut jen jako jeden výrobek.

ProduktRoku 2014 probíhá již pátým rokem a tento ročník přinesl hned několik novinek – například nová loga pro vítěze a finalisty a celkový redesign stránek soutěže. Stejná soutěž probíhá zvlášť i na Slovensku. Celkem se rozhodovalo ve třiceti kategoriích, přičemž v každé byli vybráni 4 finalisté, z kterých se pak rozhodovalo o konečném vítězi. My si nyní představíme jednotlivé finalisty v kategoriích letní a zimní pneumatiky.

 

Letní pneumatiky

Letní pneumatiky můžeme využít přibližně sedm měsíců v roce, přičemž hlavním faktorem je venkovní teplota, která by neměla klesnout pod +7º C. Při velmi nízkých teplotách může docházet k tuhnutí a následné snížení přilnavosti s povrchem vozovky. Většinou přezouváme v březnu a jezdíme s nimi zhruba do října.

Letní pneumatiky mají mnohem lepší jízdní vlastnosti na mokrých vozovkách, než zimní pneumatiky. Je to způsobeno lepším odvodem vody zpod pneumatik, který zvyšuje přilnavost kola s vozovkou. Další výhodou letních pneumatik je tichá jízda, na které se podílí speciální směs pneumatik. Životnost letních pneumatik se pohybuje kolem 4 let, přičemž je toto číslo spíše informativní. Životnost se totiž může zásadně lišit s ohledem na styl jízdy nebo třeba kvalitu zpracování. Hloubka dezénu u letních pneumatik se pohybuje kolem 5-7 mm. Doporučená hloubka ojetých pneumatik se udává kolem 3-4 mm, ale zákonem stanovená hloubka je pouze 1,6 mm.

Výběr pneumatik by se neměl podceňovat, proto doporučujeme sledovat veškeré testy a samozřejmě se můžete poradit od odborníků v konkrétním pneuservisu/autosalonu. Některé testy letních kol můžete najít i zde na našich stránkách. Nyní vám představíme finalisty soutěže ProduktRoku 2014 v této kategorii.

 

Barum Brillantis 2 165/70 R13 79T
Vítězem pro rok 2014 se stala pneumatika značky Barum. Pneumatiky Barum si díky svým mnohaletým zkušenostem, výrobnímu know-how a spolehlivosti vydobily prestiž na celé světě. Pneumatika vykazuje výborné jízdní vlastnosti až do 190 km/hod. Vyrábí se již od roku 2010 a za tu dobu si je ozkoušelo a oblíbilo mnoho řidičů. Jedná se o asymetrickou pneumatiku, která se vyznačuje vyšší bezpečností v kritických situacích a navíc její plochý profil zajišťuje nižší hlučnost.

Dunlop SP Sport Bluresponse 195/65 R15 91H
Finalistou v kategorii letní pneumatiky se staly rovněž tyto kola z koncernu GoodYear. Jsou relativně nováčkem v této oblasti, vyrábí se totiž něco málo přes rok. Jednou z předností je vynikající přilnavost na mokré vozovce a úspora ve spotřebě pohonných hmot.

Barum Bravuris 3 205/55 R16 91V
O úspěchu značky Barum svědčí i dvojnásobná účast ve finále. Jedná se o úplnou novinku pro rok 2014 a vyznačuje se příjemným vyvážením jízdních vlastností. Zkratka HM (high mileage) naznačuje vysoký kilometrový výkon a dlouhou životnost.

Pirelli P7 Cinturato 205/55 R16 91V
Posledním finalistou této kategorii je pneumatika značky Pirelli. Jedná se o ekologickou pneumatiku díky novým složkám běhounu, které brání při opotřebovávání šíření látek, které jsou potenciálně nebezpečné pro životní prostředí. Další výhodou je zvýšená přilnavost a dobrý brzdný výkon.

 

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky používáme při teplotě pod +7º C. Jsou tedy přizpůsobeny nižším teplotám, při vyšších se rychleji opotřebovávají. Pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální měkké směsi, která při nižších teplotách zvyšuje přilnavost na sněhu, ledu nebo i na suché vozovce v tuhých mrazech. Při těchto podmínkách dosahují kola mnohem lepších jízdních vlastností, než letní pneumatiky, a zvyšuje se tak výrazně brzdná dráha.

Dezén pneumatik by měl být minimálně 4 mm. Opět se můžete při výběru obrátit na výsledky nejrůznějších testů, které najdete i na našich stránkách. A teď si pojďme v krátkosti představit finalisty ProduktRoku 2014.

 

Barum Polaris 3 195/65 R15 91T
Vítězem kategorie zimní pneumatiky se stala rovněž pneumatika  od výrobce Barum. Tato zimní pneumatika vyniká zejména výbornými jízdními vlastnostmi při rychlé jízdě v dálničním provozu a v horských oblastech na sněhu. Má optimalizovanou strukturu dezénu, která zajišťuje minimální opotřebení a vysoký kilometrový výkon. Cena je rovněž přijatelná a navíc můžete porovnat názory uživatelů z téměř 600 recenzí produktu.

Continental ContiWinterContact TS850 195/65 R15 91T
A máme tu i zástupce značky Continental. Oproti jejímu předchůdci může nabídnout lepší záběrové vlastnosti, kratší brzdnou dráhu, vyšší životnost a snížení odporu. Pneumatiky se vyznačují výbornou jízdní stabilitou za všech podmínek.

Nokian WR D3 205/55 R16 91H
Tohoto finalistu ocení především řidiči malých a středních vozidel, kteří kladou důraz na ekonomičnost a bezpečnost jízdy. Díky inovačnímu řešení je minimalizováno riziko aquaplaningu. Dezén je symetrický a byl navržen pomocí počítačové simulace a termovizních kamer. Mimo jiné se tato pneumatika může pochlubit vysokou přilnavostí na zmrzlém povrchu.

Sava Eskimo S3+ 195/65 R15 91T
Posledním finalistou jsou zimní pneumatiky Sava Eskimo S3+, které poskytují vynikající poměr cena vs. výkon. Jsou tedy určené zejména pro ekonomicky založené majitele vozů nižší a střední třídy. Mají inovativní indikátory opotřebení, které zaručují vyšší životnost a polymerová směs poskytuje lepší přilnavost i v nízkých teplotách.