Jak jezdit na sněhu? Hlavně opatrně!

Jak jezdit na sněhu? Hlavně opatrně!

Zima, mokro, sníh a led k zimě bezpochyby patří, stejně jako k ní patří i ucpané silnice, smyky a dopravní nehody. Jak se s jízdou ve sněhu vypořádat?

Jednou z možností, jak se na sníh připravit jsou stále častější školy smyku. Pokud se vám však do této možnosti nechce investovat ani peníze ani čas, přečtěte si několik našich tipů.

Kamenem úrazu bývá brzdná dráha auta, která se na sněhu často prodlužuje až pětkrát a vy jako řidič s tím musíte neustále počítat. Je proto důležité nejen přizpůsobit rychlost, ale dbát i na dodržování bezpečného rozestupu.

Další důležitou věcí je mít na autě kvalitní zimní pneumatiky. Obecná poučka pro jejich pořízení je takzvané pravidlo 4x4, které říká, že byste na autě měly mít čtyři stejné zimní pneumatiky s alespoň čtyři milimetry hlubokým profilem.

Ale ani ty nejlepší pneumatiky vám bohužel v zimě nezajistí absolutní bezpečí. Pokud jedete po zasněžené silnici, je lepší se snažit jet po co nejmíň uježděné části, ta totiž tolik neprokluzuje.
Největší pozor si však dávejte při jízdě na sněhu z kopce a do kopce. Při jízdě vzhůru je nutné nezpomalovat a co nejopatrněji zacházet s plynovým pedálem. Při příliš rychlém sešlápnutí se totiž kola začnou protáčet a je pak těžké se znovu rozjet. Pro tento případ mějte vždy v autě nachystané sněhové řetězy.

Sjíždět z kopce je často ještě o něco horší, protože špatné šlápnutí na brzdu často znamená zablokování kol a neovladatelnost auta. Jezděte proto plynule a vždy se snažte buď řídit, nebo brzdit, dělat obojí se může vymstít. Pokud smyk přesto dostanete, uberte plyn, za žádnou cenu nedupejte na brzdu, a snažte se zachovat chladnou hlavu.

A raději vždy počítejte s tím, že se může něco stát a vy nedojedete. Před jízdou se proto vybavte tak, abyste byli schopní strávit v autě i pár hodin, než Vám někdo pomůže. Nezapomeňte proto na teplé oblečení či pořádnou deku, jídlo a pití.

I když doufáme, že je nevyužijete. Šťastnou cestu!