Jak na výběr offroad pneumatik?

Jak na výběr offroad pneumatik?
Kdo by z majitelů terénních čtyřkolek s pohonem 4x4 nebo SUV vozů neznal offroad pneumatiky? Asi málokdo. Avšak je vám určitě jasné, že znát je pouze nestačí, je třeba vědět, jak je správně vybrat, abyste dosáhli u vašeho vozu maximální výkonnosti v daném prostředí, kde se budete nejčastěji pohybovat.

Offroad pneumatiky se řadí k vysoce odolným typům pneu, jež využijí především lidé, kteří se často pohybují v horách, jezdí v zasněžených oblastech nebo naopak jejich cesta vede pouští. Pro všechna vyjmenovaná náročná prostředí jsou plně vhodné. Avšak nemyslete si, že by se nedaly využít i pro běžný provoz na pozemních silnicích. I zde se totiž dočkáte poklidné a bezpečné jízdy, pokud si pneumatiky správně vyberete.

Obecně však platí, že pokud předem víte, v jakém terénu se přibližně budete pohybovat, tak byste měli vybírat své pneumatiky hlavně podle tohoto měřítka. Potřebujete pneumatiky do lehčích, středních nebo těžkých terénů? Zvažte vše při volbě, protože pro každý z nich se hodí něco jiného, jelikož jsou zde kladeny na vaše pneu jiné požadavky. Offroad pneumatiky se řadí do 3 základních typů:
  1. Pro všechny terény (All Terrains) jsou pneu, které využijete ve všech terénech od písku, přes bahno až po běžné silnice.
  2. Poloterénní (Mud Terrain) nejsou vhodné pro jízdu na silnicích, nejlépe je využijete při jízdě v hlubším sněhu nebo třeba štěrku.
  3. Polosilniční (Hughway Terrain) slouží řidičům, kteří spíše jezdí na klasických silnicích.


Zvláštní kategorii pak tvoří pneumatiky, které slouží jen pro náročný terén.

Na co dalšího byste měli při volbě hledět? Dbejte hlavně na hluboký vzorek, který má šípový dezén. Ten je již osvědčený a můžete si být díky tomu jistí, že se nezaseknete na místě, kde by vás těžce někdo zachraňoval. Další důležitou věcí, která by neměla chybět, je také tužší provedení bočnic a zesílená konstrukce pneumatiky.

Jak vidíte, výběr není složitý, když víte, co od vašeho auta budete požadovat. V případě pochyb se neváhejte obrátit na svého automechanika, který zajisté s výběrem dobře poradí.