Jak vybrat správné pneumatiky?

Jak vybrat správné pneumatiky?

Pokud nejste zrovna odborník přes auta, pak výběr pneumatiky není lehkou záležitostí a možná budete muset požádat o radu někoho zkušenějšího. Nebo si přečíst pár článků, třeba jako nyní. Pneumatiky jsou jediným spojením vozidla s vozovkou. Styčná plocha má rozměr zhruba o velikosti lidské dlaně. Ještě než půjdete do obchodu nebo začnete brouzdat na internetu a hledat nové pneumatiky, vezměte do ruky velký technický průkaz vozidla a nastudujte si všechny potřebné údaje, které se liší vozidlo od vozidla. Zamyslete se rovněž nad tím, kolik jste ochotní do nových pneumatik investovat a jak často a kde budete jezdit.

Ve velkém TP máte mimo jiné uvedené tři základní parametry: šířka (mm), profil (výška bočnice v % z šířky) a průměr ráfku (palce). Poslední jmenovaný parametr je udáván s písmenem, např. R16, kdy R značí radiální konstrukci pneumatiky a hodnota 16 uvádí vnitřní průměr pneumatiky (číslo udává počet palců). Dalšími parametry jsou rychlostní a nosnostní index. První udává maximální rychlost, na kterou je pneumatika stavěna a druhý udává, jaké maximální zatížení může jedna pneumatika unést

Pneumatiky se dále liší v typu dezénu. Rozlišujeme tři typy dezénu – symetrický, asymetrický a směrový. U asymetrické pneumatiky má každá strana specifickou funkci. Vnitřní strana má zabezpečit odvod vody a přenos brzdných a záběrových sil, vnější se stará především o stabilitu

Jak jste si mohli všimnout, 3 roky zpátky bylo zavedeno povinné štítkování pneumatik. To spočívá v hodnocení kategorií písmeny A-G, přičemž A znamená nejlepší, G nejhorší. Mezi hodnocené kategorie patří valivý odpor, přilnavost na mokru a vnější hlučnost.

První jmenovaná kategorie souvisí se spotřebou. Zde platí nepřímá úměra, tzn. čím nižší valivý odpor, tím vyšší spotřeba. Pokud máte uvedeno „áčko“ u přilnavosti na mokru, pak máte pravděpodobně pneumatiku s hodně krátkou brzdnou dráhou. Hodnota hluku, kterou pneumatika vydává při jízdě, patří rovněž mezi vlastnosti udávané výrobcem na štítku. Je jasné, že pneumatiku se třema „áčkama“ jen tak sehnat nelze, ačkoliv na ni někteří výrobci směle lákají neuvědomělé zákazníky. Dejte si tedy pozor, samá áčka jsou podezřelá.

Jakmile máte nastudované veškeré technické parametry, je načase si říct, jaký styl jízdy jako řidič preferujete. Máte rodinné auto a preferujete spíše klidnější jízdu nebo jízdu sportovním autem plnou rychlostních výkyvů a adrenalinu? Jaký výkon vaše auto vlastně má? Mám-li malý kompakt, sportovní pneumatika by byla krokem vedle. Naopak u výkonnějších aut musíte zvolit vysoce výkonné pneumatiky. Jde o to, že každá pneumatika sedne na jiný styl jízdy, jiný typ automobilu a jiný výkon. Jinak kvalitní pneumatika může skončit na špatně zvoleném vozidle fiaskem.

Každá pneumatika má své meze a musí denně odolávat nejrůznějším nástrahám na povrchu vozovky. A vůbec není pravdou, že po městě se nic extra stát nemůže. I ve městě je spousta nerovností, prudkých křižovatek, častých rozjíždění a tak dále. Stejně tak tomu je na dálnici. Tam nás sice neobtěžuje kvantum semaforů a zatáček, mnohdy se však slušně zapotíme při přejezdech vyjetých kolejí, sjetých panelů apod. Přírodní a kamenné cesty, dlažba... to je rovněž kapitola sama pro sebe. Berte tedy ohled na to, kudy nejvíce cestujete a tomu přizpůsobte výběr typu pneumatiky.

Nakupujte vždy tam, kde vám vše jasně a srozumitelně objasní. Při koupi pneumatiky nespěchejte. Rozhodně se nebojte na cokoliv zeptat, jsme tu přece od toho. Na závěr stačí jen popřát, ať je vaše volba tou správnou volbou a pokud možno co nejvíce ujetých kilometrů bez karambolů.