Jsou některé pneu bezpečnější než jiné?

Jsou některé pneu bezpečnější než jiné?

V posledních letech se vyvinula spousta automobilových bezpečnostních technologií. Mnoho lidí si tak v dnešní době nedokáže představit řízení auta bez airbagů, ABS nebo ESP. Přesto je jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků něco, co spousta lidí ani za bezpečnostní funkci nepovažuje - pneumatiky.
 

Pneumatiky jsou to, co spojuje auto s vozovku. Poskytují přilnavost, která umožňuje auto zastavit, posunovat vpřed a otáčet. Mít špatné nebo nebezpečné pneumatiky, je jako nošení nesprávné obuvi. Až na to, že důsledky se špatnými pneumatikami mohou být mnohem vážnější než zakopnutí nebo pád.

Pneumatiky mají pět hlavních částí. Patní lana jsou z ocelový lan, které jsou zalité do pryže. Vedou po vnitřním okraji pneumatiky a pomáhají držet pneumatiku na ráfku. Tělo pneumatiky je složeno z vrstev, které tvoří textilní vlákna. Čím více vrstev, tím je pneumatika silnější. Některé pneumatiky mají pod běhounem ocelové pásy, aby byla pneumatika odolnější vůči defektům. Bočnice je boční okraj pneumatiky a chrání pneumatiku proti nárazům, které by ji mohly poškodit. Běhoun je vzorkovaná část pneumatiky, která zajišťuje kontakt pneumatiky s vozovkou.

Většina pneumatik má tyto základní části, existuje však mnoho různých dostupných typů pneumatik. Vzhledem k tomu, že jsou pneumatiky na všech autech a jsou tak důležitým bezpečnostním prvkem, můžete se ptát, zda jsou některé pneumatiky bezpečnější než ostatní. V tom případě pokračujte ve čtení.
 

Různé pneumatiky a různé funkce
 

V současné době na trhu existuje mnoho různých pneumatik, jakou jsou závodní, letní, zimní nebo celoroční. Pokud jde o bezpečnost pneumatik, nejbezpečnější jsou ty, které jsou dobře přizpůsobené pro Váš vůz a ty, které jsou řádně udržovány.

Dobře přizpůsobené pneumatiky pro Vaše vozidlo, by měly splňovat několik věcí. Za prvé a především to znamená mít pneumatiky, které nezatíží váš vůz. Používání nesprávné velikosti pneumatik na autě může nepříznivě ovlivnit manipulaci s vozidlem. Navíc mají různě velké pneumatiky různé hmotnostní indexy. Pokud dáte na auto pneumatiky, které mohou unést pouze určité množství váhy a Váš vůz tuto váhu překročí, může nastat katastrofa. Kromě správného výběru je důležité zohlednit, kam s pneumatikami budete jezdit. Pokud jezdíte do míst, kde se často vyskytuje bláto, sníh nebo jiné vlivy, které snižují přilnavost, budete potřebovat pneumatiky s kterými pojedete i při případné ztrátě přilnavosti. Při řízení v dešti jsou zase ideální pneumatiky, které mají v dezénu kanálky na dostatečný odvod vody. Pokud pneumatika nezvládá účinně odvádět vodu, hrozí pak riziko aquaplaningu a ztráta kontroly nad vozidlem.

Kromě správného výběru pneumatik, je také důležitá údržba. Pneumatiky, které jsou opotřebované, mají menší přilnavost (především na ledu nebo sněhu) a zvyšuje se tak riziko smyku. Podhuštěné nebo přehuštěné pneu zase zvyšují riziko nehody, jelikož nemají optimální kontakt s vozovkou. Nemluvě o tom, že je snazší jejich propíchnutí.

Nejlepší způsob, jak udržet Vaše pneumatiky v pořádku, je kontrola jednou za měsíc. Jedná se především o správné nahuštění. Pneumatiky také v pravidelných intervalech vizuálně kontrolujte. Zkontrolujte vzhled běhounu a odstraňte případné nečistoty z dezénových drážek. Nakonec zkontrolujte opotřebení běhounu pomocí jednoeurové mince: minci vložte mezi drážky pneumatiky. Pokud uvidíte zlatý proužek, nemá Vaše pneumatika dostatečnou hloubku dezénu (v případě zimních pneumatik, kdy je minimální hloubka dezénu 4 mm). V tom případě je čas na výměnu pneumatik.
 

Takže jsou některé pneumatiky bezpečnější než ostatní? Stručná odpověď zní ano. Nejbezpečnější pneumatiky jsou ty, které jsou dobře přizpůsobené vozidlu a jsou udržované.

 

 

 

Zdroj: howstuffworks.com