Michelin Alpin 5

Michelin Alpin 5

Společnost Michelin uvedla všestranné zimní pneumatiky typu Alpin 5 na trh na základě testů nehodovosti v evropských zemích. Vyšlo najevo, že k největšímu počtu nehod dochází v zimním období na mokrých či suchých silnicích. Výhodou těchto pneumatik je lepší ovladatelnost na suché i mokré vozovce, výborná odezva v řízení na sněhu a ledu, odolnost vůči aquaplaningu (ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody) a výborná odezva v řízení na sněhu a ledu.

 

Pneumatiky Michelin Alpin 5 jsou vyrobeny ze speciální směsi pryže (technologie Helio Compoud), která významně ovlivňuje jejich jízdní vlastnosti, a tím pádem i jejich ovladatelnost. V pneumatikách je větší obsah siliky. Ta zajišťuje větší bezpečnost na mokré i suché vozovce. Jelikož větší obsah siliky zhoršuje rovnoměrné rozložení uvnitř směsi, Michelin přinesl inovaci a použil tzv. funkční elastomery, které zaručují kompaktní rozložení směsi i při vysokém obsahu siliky. Výsledkem je pak nejen přilnavost na mokru a sněhu, ale i na suché vozovce či v klimaticky náročných podmínkách. Právě díky této technologii jsou pneumatiky Michelin Alpin 5 na prvních příčkách mezi zimními pneumatikami.

 

Mezi další výhody těchto pneumatik patří jejich dezén (vzor), který je směrový, s hluboce prořezanými a šípovitými drážkami. Oproti předchozím modelům má Michelin Alpin 5 kratší brzdnou dráhu na suché i mokré vozovce, více dezénových bloků a větší počet jemných lamelů, které přebírají záběrovou funkci na tvrdším sněhu. Přítomnost samoblokujících dezénových drážek umožňuje přesnou odezvu na řízení.

 

Jelikož je komfort jízdy velmi důležitým faktorem, výrobce se zaměřil na úpravu jednotlivých bloků tak, aby snížil vibrace pneumatik. Docílil tím tichého efektu, který byl oceněn dokonce i řadou odborníků.