Nástrahy při přezouvání

Nástrahy při přezouvání

Sezóna zimních pneumatik končí a pneuservisy doslova praskají ve švech. Spousta řidičů si na svůj termín počká, někteří nedočkavci se do přezutí vrhnou svépomocí. Ať už patříte do kterékoliv skupiny řidičů, buďte obezřetní. Objevilo se totiž pár případů nehod na čerstvě přezutých pneumatikách. A důvod? Většinou se jedná o špatně utažené šroubky nebo nedohuštěná kola.

Autorizované servisy mají pro výměnu pneumatik jasně předepsaný postup, který musí respektovat, aby nedocházelo k ohrožení zákazníka a bezpečnosti silničního provozu. Automechanik musí zkontrolovat čistotu dosedacích a středících ploch brzdového kotouče a samozřejmě nesmí zapomenout na samotné šrouby a otvory na ně.

Všechny šrouby musí být nejprve našroubovány ručně. Dále se musí postupně dotahovat momentovým klíčem. Pokud autoservis k utahování používá automatickou utahovací pistoli, musí se následně ujistit, zda jsou šrouby dostatečně upevněné a dotáhnout je pro jistotu ručně klíčem.

Pokud si troufáte na přezutí kol svépomocí, nezapomeňte utahovat šrouby v několika fázích. Nejprve rukou, přičemž by šrouby neměly klást větší odpor (v tomto případě by byly špatně nasazené v závitu). Po spuštění auta na zem pak dotáhněte šrouby pomocí klíče. Utahujte je vždy křížem. Co se týče závitů šroubů, nikdy je neošetřujte antikorozními prostředky a mazivy.

Přestože kola po výměně důkladně zkontrolujete ještě před samotnou jízdou, je dobré po pár ujetých kilometrech zastavit a kola překontrolovat znovu. To samé platí i pro ty z vás, kteří dali přednost výměně kol v autoservisu. I mistr tesař se někdy utne a v časovém presu může i odborník udělat chybu, která může následně způsobit nemalé problémy.
 

A jak poznáme, že je něco špatně?

Jednou z častých závad jsou špatně dohuštěná kola. Pokud máte dobře seřízenou geometrii kol a auto přesto táhne na stranu (například při brzdění), je to jasný signál problému v tlaku. Špatně vyvážená kola zase poznáte podle vibrací ve volantu.

Nejčastějším rizikem jsou však špatně dotažené šroubky, které mohou způsobit nehody velkých rozměrů, například při vysokých rychlostech vás může auto vyhodit až za krajnice vozovky. Uvolňování kol poznáte zvýšenou hlučností a velkými vibracemi ve volantu. Jakmile ucítíte, že je něco špatně, tak okamžitě brzděte a zavolejte asistenční službu.