Nejen správné PNEU vás v zimě zachrání...

Nejen správné PNEU vás v zimě zachrání...

Zima se pomalu, ale jistě blíží a je na čase zkontrolovat výbavu vašeho vozidla. Pokud nemáte zimní pneumatiky s požadovanou hloubkou dezénu, neotálejte a objednejte si nové třeba v našem e-shopu. S pneumatikami to však nekončí, nýbrž začíná. Na ledovce jemné jako sklo vás nezachrání ani pneumatiky „AAA“ - a už vůbec ne, pokud se vydáte do horských oblastí, které jsou samé stoupání a klesání.

Sněhové řetězy patří k základnímu vybavení a autopříslušenství každého vozidla v zimních měsících. Jejich úkolem je zajistit lepší přilnavost pneumatik při jízdě na hůře sjízdných plochách díky vlivu sněhové nebo ledové vrstvy na vozovce. Řetězy zlepšují jízdní vlastnosti vozidla na kluzkém povrchu a nasazují se ideálně na všechna čtyři kola (minimálně na hnací nápravu). Nemusíme mít nutně ke každému rozměru kola speciální rozměr řetězu. Obvykle stačí, pokud použijeme jeden rozměr řetězů na více podobných typů pneumatik. Často se setkáváme s univerzální velikostí, přičemž je nutností řetězy před každou jízdou dopnout. Překážkou pak může být problém, kdy kvůli příliš malému prostoru mezi lemem blatníku a kolem nejdou vůbec nasadit. To pak může být jejich použití nebezpečné a způsobit víc škody než užitku. Jejich použití má hned několik omezení. Tak například konstrukční řešení dovoluje jet s maximální rychlostí 50 km/hod. A to není vše. Automobil má s nasazenými řetězy výrazně vyšší valivý odpor, což vede k vyšší spotřebě paliva.

Není řetěz jako řetěz, v prodejnách nám jich výrobci nabízí spoustu, ať už se liší cenou nebo provedením. Při výběru si nechte poradit, ať zvolíte co nejoptimálnější řešení z hlediska funkčnosti a jednoduchosti nasazování. Sněhové řetězy dělíme na vyprošťovací a celoobvodové řetězy. Vyprošťovací řetězy slouží k pomoci při nečekaných událostech, jako je zapadnutí vozidla. Dále mohou pomoci například při rozjetí vozidla na velmi kluzkém povrchu. Nevýhodou je, že mají velmi malou účinnost z hlediska brzdění a musíme na nich jet velice pomalu. Celoobvodové řetězy jsou klasický typ, který se nasazuje, jak už z názvu vyplývá, na celý obvod pneumatiky. Umožňují nám jízdu na zasněžené nebo zledovatělé vozovce při vyšší rychlosti (maximum je 50 km/hod).
 

Co nám praví zákon?

Hlavní povinností řidiče v zimních měsících, a to pak především od 1. listopadu, je používání zimních pneumatik. Někdy se však řidiči dostávají do situace, kdy ani tohle řešení nestačí a na řadu přichází sněhové řetězy. Jejich používání zákon vymezuje pouze okrajově, a to za pomocí dopravního značení na konkrétních úsecích silnice.
 

Manipulace s řetězy

Řetězy používejte na souvislé vrstvě ledu nebo sněhu. Rozhodně s nimi nezkoušejte jezdit po asfaltu – mohly by se totiž nenávratně poničit. Proto pokud se chystáte do hor, nasazujte je až těsně před krizovými úseky. Navíc jejich použitím na dobře sjízdné udržované vozovce můžete poškodit nejen řetězy a pneumatiky, ale i samotnou vozovku. Připravte se, že na delší trase budete muset montovat řetězy hned vícekrát. Nasazujte je na hnací kola (přední) z důvodu trakce. Při náhonu na zadní nebo všechna kola je nasaďte všude, aby nedocházelo ke ztrátě přilnavosti u přední nápravy.

Po zakoupení řetězů si natrénujte jejich montáž a demontáž, ať pak nejste z ničeho nepříjemně překvapeni. Uložte je v kufru na dobře přístupné místo a pro jistotu přibalte ještě rukavice a svítilnu. Nikdy nevíte, zda vás nepříjemná situace postihne ve dne nebo v noci. K samotné montáži si zvolte rovné místo a vždy zatáhněte ruční brzdu. Hrubší strana řetězů by měla vždy směřovat směrem k zemi. Po ujetí prvních kilometrů ještě jednou zastavte a zkontrolujte dobré utažení. Při jízdě na řetězech vypněte systém proti prokluzování, pokud je jím vaše auto vybaveno. Po použití nezapomeňte řetězy pečlivě očistit, osušit a uložit někam na suché místo, nejlépe do garáže.