Němečtí vědci odhalili "inteligentní" pneumatiku do každého počasí

Němečtí vědci odhalili "inteligentní" pneumatiku do každého počasí

Máte už dost toho, že při prvním náznaku sněhu musíte měnit letní pneumatiky na zimní? Nebo jste na dlouhé cestě a najednou Vás zastihne nepříjemná změna počasí? Podle skupiny vědců z univerzity v Lipsku to může být brzy minulostí.

 

Skupina vědců z univerzity v Lipsku, vyvíjí na světě vůbec první "inteligentní" pneumatiku, která se automaticky přizpůsobuje převládajícím povětrnostním podmínkám dokonce i za jízdy.

Tým vědců v čele s Detlefem Riemerem z Univerzity aplikovaných věd v Lipsku, představil "adaptivní pneumatiku" na letošním veletrhu v Hannoveru. Největší světový průmyslový veletrh se každoročně koná v tomto severním německém městě.

"Dnešní volba pneumatik je vždy kompromisem mezi brzdnými vlastnostmi a spotřebou paliva", řekl Riemer.

"Řidič musí brát v úvahu každý druh povětrnostních podmínek a pneumatiky nelze měnit za jízdy".

Ale Riemerova "adaptivní pneumatika" je vybavena elektronickými senzory, které rozpoznají různé druhy terénu - ať už dálnice nebo polní cesty a také to, zda je sucho, prší a nebo sněží.

A proto se profily pneumatik automaticky zvedají nebo rozšiřují odpovídajícím způsobem, i když je vůz v pohybu.

"To znamená, že je Váš vůz vybaven nejlepší možnou pneumatikou a hluk a spotřeba paliva se automaticky optimalizuje", říká nadšeně Riemer.

"Řidič tak nemusí myslet na přizpůsobení pneumatik, pneumatika na to "myslí" sama".

Od pneumatiky je ještě dlouhá cesta k hotovému výrobku a stále probíhá výzkum, zejména pokud jde o materiály, které mohou být použity pro pohyblivé části profilů.

"Ale pro jistotu jsme si to již nechali patentovat", uvedl Riemer.

 

 

 

Zdroj: phys.org