Nepodceňujte zimu a připravte na ni i svůj vůz

Nepodceňujte zimu a připravte na ni i svůj vůz

Zima je již v plném proudu, a proto je dobré si připomenout, na co bychom neměli zapomínat při provozu vozidla v zimním období. Auto na zimu připravíte nejen přezutím z letních na zimní pneumatiky, což by mělo být samozřejmostí, ale také údržbou a kontrolou jiných částí vozidla. Dalo by se říci, že je potřeba pamatovat na čtyři zásadní věci. Těmi jsou již zmíněné pneumatiky, stírací lišty, brzdy a akumulátor. A jaký vliv mají na tyto čtyři základní věci právě zimní podmínky?

Co se týče pneumatik, je potřeba vybrat si takové zimní pneumatiky, které budou vyhovovat vašemu vozidlu i nárokům na jízdní vlastnosti, cenu a spolehlivost pneumatik. U zimních pneumatik není radno podceňovat jejich funkčnost, a to především z důvodu bezpečnosti pneumatik na zasněžené a zledovatělé vozovce, nebo při jiných obtížných zimních podmínkách.

Zimní pneumatiky by měli vašemu vozu přinést kromě větší trakce, také bezpečnější brzdění a celkově mnohem lepší ovladatelnost v zimních podmínkách. Stírací lišty, kterým jednodušeji říkáme stěrače, je potřeba zkontrolovat. U stěračů kontrolujte, zda správně plní svou funkci, tedy jestli doléhají správně na sklo. V případě podezření, že stěrače nepracují správně, doporučujeme vám zvážit výměnu stíracích lišt za lišty odolnější, které budou vhodnější do chladného počasí. Se stěrači souvisí také nemrznoucí směs do ostřikovačů. Tu doplňujte pravidelně, abyste předešli nechtěným nehodám.

Bezpečné brždění by mělo být podmínkou. Brzdy nepodceňujte ani v létě a v zimě dbejte na jejich kontrolu a správnou funkci. Tu dokáže ohodnotit a zkontrolovat jedině zkušený odborný technik. Proto neváhejte a nechte zkontrolovat brzdovou soustavu vašeho vozidla nejen před zimní sezónou. Když klesne teplota pod bod mrazu a venku mrzne, může se stát, že akumulátor vašeho auta ztratí i více než 50% svého výkonu. Po předejití nepříjemnostem a problémům s akumulátorem se opět spolehněte na jeho kontrolu u odborníka.