Pneumatika, která se po propíchnutí sama zacelí. Existuje?

Pneumatika, která se po propíchnutí sama zacelí. Existuje?

Koncem roku 2014 byla světu představena technologie Selfseal, díky které se píchnutá pneumatika ihned sama opraví. S touto technologií přišel výrobce pneumatik Michelin. Luc Delvart z Michelinu potvrdil, že na vývoji technologie Selfsel pracoval tři roky a hlavním důvodem k vyvinutí podobné pneumatiky byla starost o bezpečnost na silnicích. Představení technologie považují nejen pracovníci společnosti Michelin za velký pokrok. Představení proběhlo v Číně, kde se průměrně propíchne pneumatika jednou za 9500 ujetých km, což je číslo, které ve světě téměř nemá obdoby, stává se tak tedy velice často.

A jak tato technologie funguje? V případě průrazu se pneumatika bezprostředně poté sama zacelí, a to až do díry velikosti 6mm. Delvart podotýká, že by se zacelila i větší trhlina, například od obrubníku, avšak v takovém případě již doporučuje pozdější výměnu pneumatiky. V danou chvíli byste však mohli pokračovat v jízdě.

V rámci představení technologie Selfseal proběhl i malý test, kdy pět automobilů s novináři najelo na hřeby a právě jediná posádka vozidla, jež mělo pneumatiky Selfseal, uvedla, že by si propíchnutí pneumatiky ani nevšimla, nebýt reakce diváků. Ostatní posádky zaznamenali protržení pneumatik, které byly následně částečně vyfouknuté.

Michelin zatím neuvedl konkrétní datum uvedení na trh, jisté však je, že se čeká na zájem ze strany řidičů. Podobnou technologií již disponuje i Continental.