Podvody při hlasování snižují i věrohodnost testů pro spotřebitele

Podvody při hlasování snižují i věrohodnost testů pro spotřebitele

Výsledky německé ankety o nejoblíbenější auto byly zmanipulované, přiznal to největší a nejuznávanější německý autoklub ADAC. Ukázalo se, že jeden z vedoucích členů společnosti, šéf komunikace Michael Ramstetter, ovlivňoval počty hlasů. Pro naše zákazníky je důležité především to, že celá událost zpochybnila nejen pověst sdružení, ale také výsledky testů pro motoristy, které sdružení organizuje.

Sdružení, které mimo jiné pomáhá řidičům při dopravních nehodách, ověřuje kvalitu dopravních prostředků a jejich vybavení, nebo zkoumá kvalitu tunelů či odpočívadel, sice nejprve přiznalo jen úpravu počtu hlasů v jednom ročníku soutěže, později se však ukázalo, že s hlasy se manipulovalo mnohem déle. Mnozí si proto myslí, že by se měly výsledky přezkoumat i výsledky testů pro spotřebitele.

Podle Ferdinanda Dudenhöffera, odborníka na automobilový průmysl z univerzity v německém Duisburgu, by se měly prověřit všechny statistiky, které ADAC vede. „Když někdo lhal ve výsledcích ankety, není vyloučené, že lhal i v jiných výstupech,“ domnívá se.

Vedoucí představitel sdružení Karl Obermair je však jiného názoru a o pravdivosti výsledků testů pro motoristy nepochybuje. Na lednové tiskové konferenci v Mnichově přesto slíbil organizační změny, které by měli napomoct obnovení důvěry organizace.

Do diskuze se vložil i bavorský ministr dopravy Alexander Dobrindt a bavorský premiér Horst Seehofer, a to z důvodů plánovaného zavedení mýtného pro cizince na německých dálnicích. ADAC totiž proti projektu dlouhodobě protestovala a společností vypracovaná studie ukázala, že projekt bude ztrátový. Politici však na základě zmanipulovaných anket závěry studie zpochybňují, německé ministerstvo dopravy totiž očekává, že zavedení mýtného přinese peníze na opravu a další stavbu cest.

 

Zdroj: ČTK