Protektory - základní fakta

Protektory - základní fakta

Protektory mají spíše pochybnou pověst. Neprávem? Jaká jsou možná rizika a zda protektory stojí za nákup, naleznete v odpovědích na 9 důležitých otázek.
 

Co jsou protektory?
 

Jedná se o obnovené pneumatiky, které se vyrábí z ojetých pneumatik. Speciálním výrobním procesem získá pneumatika nový dezén.
 

Je kvalita srovnatelná s novými pneumatikami?
 

Po profesionální obnově mají protektory podstatné vlastnosti stejné, jako nově vyrobené pneumatiky. Například testy zimních protektorovaných pneumatik potvrdily vynikající přilnavost na sněhu. Dokonce se protektorují pneumatiky s vysokorychlostními indexy. Musíte však počítat s horšími vlastnostmi při brzdění nebo manipulaci. Kromě toho je opotřebení asi o 30% vyšší než u nových pneumatik.
 

Proč mají protektory stále problém se vzhledem?
 

Špatná pověst z předchozích let je naštěstí dávno pryč - alespoň pokud jde o produkty uznávaných výrobců. Většina společností kromě dezénu obnovuje také bočnice pláště, takže je vzhled srovnatelný s novými pneumatikami. Probíhají také pravidelné kontroly a testy protektorů.
 

Jak jsou tyto modely označeny?
 

Prohlédněte si bočnici pneumatiky, najdete zde vyražené logo AIR členů. Je to zkratka pro průmyslové družstevní protektorování, v současné době jsou v Německu aktivní tři společnosti. Značky Econ, Rigdon a Rhodos jsou neustále pod kontrolou kvality TÜV.
 

Existují právní normy, které musí být dodrženy?
 

Povinné značení odpovídá nařízení ECE 108 (108R): na pneumatice je uvedeno písmeno E a číslice v kruhu (E1 například označuje, že schválení bylo uděleno v Německu), týden a rok obnovy (2308 je 23 týden v roce 2008) a nápis "obnovování" nebo "protektorování". Samozřejmě musí být na pneumatice uveden rozměr a indexy rychlosti a nosnosti.
 

Jsou protektorované pneumatiky značně levnější než nové?
 

Zajímavé je především cenové srovnání pro zimní pneumatiky. Zde se očekává úspora až 50% při srovnání protektorů s prémiovými značkami. Při zakoupení běžného rozměru 195/65 R15 to může být až 120 eur.
 

Jsou tyto modely vhodné pro všechny typy automobilů?
 

Obnovené pneumatiky jsou ideální pro méně výkonné modely, s kterými tolik necestujete. Kdo má jen skromné nároky na jízdní dynamiku, tak jsou protektory ideální. Také mějte na paměti, že se protektory vyrábí v rychlostních indexech Q, S nebo T.
 

Jaká je poskytovaná záruka?
 

Ze zákona je záruka u protektorů stejná jako u nových pneumatik. Odpovědnost za vady je dva roky.
 

Proč se vyplatí nákup protektorů?
 

Ve srovnání s vysoce kvalitními pneumatikami od renomovaných značek, žádná výhoda není. Protektory jsou však výhodnější než výrazně levnější produkty pochybného původu.

 

 

 

Zdroj: auto-motor-und-sport.de