Sezóna letních pneumatik je tu!

Sezóna letních pneumatik je tu!

Letní sezóna pneumatik neoficiálně začala ve středu 1.4. Zatímco přezutí na zimní pneumatiky má jasně stanovené podmínky dané zákonem, použití letních pneumatik záleží  na individuální volbě každého řidiče. Spousta z nich tak přezouvání neřeší a jezdí celoročně na zimních pneumatikách. Letní pneumatiky, ač se to nezdá, mají také spoustu zásadních výhod. Proto přezouvání pneumatik nepodceňte, třeba po přečtení tohoto článku změníte názor.

Obutí letních pneumatik se vyplácí nejen z bezpečnostních, ale i finančních důvodů. Jaká je nejvhodnější doba kola vyměnit? Podle zákona o silničním provozu by řidiči měli od 1. listopadu do 31. března jezdit na zimních pneumatikách. Většina řidičů přezouvá s příchodem jara, pokud se venkovní teplota dlouhodobě pohybuje nad 7 °C. Nad touto teplotní hranicí totiž zimní pneumatiky výrazně ztrácí své pozitivní vlastnosti.

Hlavní z problémů je výrazné prodloužení brzdné dráhy kvůli menší styčné ploše a přilnavosti. Další nevýhodou je horší stabilita a ovládání vozu. Řada lidí dojíždí v létě dezén zimních pneumatik s cílem ušetřit za nákup nových letních pneu. Neuvědomují si však, že jízda na zimních kolech zvyšuje v létě spotřebu paliva až o deset procent. Používání zimních pneumatik při teplých měsících nelze doporučit ani z hlediska komfortu jízdy. Zimní pneumatika je v létě kvůli odlišnému dezénu výrazně hlučnější. Minimální hloubka dezénu letních pneumatik musí být 1,6 mm, u zimních pneumatik by se měla pohybovat dokonce nad 4 mm.

Cena za přezutí se pohybuje kolem 600 Kč. Výběr pneumatiky záleží na objemu vozidla a konkrétním požadavkům řidiče. Proto je nejlepší se poradit na odborníky. Přečíst si můžete nejrůznější recenze a testy. Pomoci by vám mohl i tento článek, který se věnuje TOP produktům v kategorii zimní a letní pneumatiky pro rok 2014 podle portálu Heureka.