Sjeté pneumatiky...? Hodně stěstí!

Sjeté pneumatiky...? Hodně stěstí!

Řidiče aktuálně trápí rozbředlý sníh a ledovka. Navíc s kolísáním teplot okolo bodu mrazu se i povrch vozovky nepředvídatelně mění. Jízda autem tak může být nebezpečnější než obvykle.


Sestavili jsme proto nejdůležitější tipy, jak se v zimě bezpečně dostat do cíle:

  • Vozidlo musí být vybaveno zimními nebo celoročními pneumatikami.
  • Celý vůz, ale zejména okna a osvětlení musí být bez sněhu a ledu. Pouze ti, kteří mají dobrou viditelnost, mohou vhodně reagovat na situaci. Sníh na karoserii navíc zhoršuje aerodynamiku a zvyšuje spotřebu.
  • Řízení při nižších rychlostních stupních je bezpečnější a to zejména na hladkých silnicích, jelikož vozidlo získává větší přilnavost. Proto se nebojte podřadit klidně i na druhý převodový stupeň.
  • Úprava rychlosti a dostatečné vzdálenosti (alespoň o polovinu) minimalizuje riziko nehod.
  • Vyhněte se nárazovému sešlapování plynu - snížíte tím riziko "trhavé" jízdy a vozdilo bude na vozovce stabilnější. Komfort a zejména bezpečnost jízdy se tím razantně zvýší.
  • Plynulé brzdění a šetrné využívání plynového pedálu zabrání smyku auta.
  • Pokud máte možnost, tak není od věci provést před cestou krátký test brzd (pouze např. na volném parkovišti). Lépe tak odhadnete případnou brzdnou dráhu na kluzkém povrchu.

Sníh a led často vedou ke zpoždění provozu. Zejména v době dopravní špičky je třeba vzít v úvahu možnou delší jízdu - motoristé by proto měli vyjet dříve. Kdo je v časové tísni nebo pod tlakem, spíš dělá chyby.

Ti, kteří cestují na delší cesty, by pro každý případ měli mít v autě: deku, malou lopatu, utěrku proti zamlžování, rukavice, teplé nápoje. Nejezděte s poloprázdnou nádrží, v polovině je vhodné doplnit palivo, abyste měli dostatečnou rezervu na delší cestu ( případně na popojíždění v kolonách či na několikahodinové stání se zapnutým motorem a topením).

Pokud uvíznete v dopravní zácpě, pamatujte na to, že je nutné vytvořit mezi auty jeden průjezdný pruh pro sanitky, policii nebo hasiče. Pokud se chystáte na hory, vezměte sebou i sněhové řetězy.