Skladování Pneumatik

Skladování Pneumatik

S výměnou pneumatik – ať už letních nebo zimních – pravidelně vyvstává otázka:

 

"Jak je skladovat?"

 

Pneumatiky bez ráfků by měly být skladovány ve svislé poloze a měly by se pravidelně pootáčet.

Pneumatiky na ráfcích se zase skládají na sebe.

 

Přečtěte si tipy na skladování:


Tlak vzduchu

Před uskladněním se doporučuje pneumatiku nahustit o 0,5 baru více, než je dáno výrobcem. I když se pneumatiky nepoužívají, postupně v nich tlak klesá. 


Označení

Kola si označte ještě před demontáží, abyste věděli, které jsou přední a zadní. Je totiž dobré je po sezóně prohazovat, takže si je díky označení nezaměníte. 


Kontrola

Kola před uskladněním prohlédněte, zda na nich nejsou boule – to by poukazovalo na poškození kostry pneumatiky.

Kromě toho zkontrolujte hloubku dezénu. Ze zákona je stanovena minimální hloubka dezénu 1,6 mm, navíc Vás na ni mohou upozornit indikátory opotřebení „TWI“.

Doporučujeme letní pneumatiky vyřadit, pokud je hloubka dezénu nižší než 3 mm a u zimních pneumatik pokud je hloubka dezénu pod 4 mm. 


Skladování pneumatik

Kompletní kola skladujte vodorovně nad sebou nahuštěné na vyšší tlak. Lze je také skladovat zavěšené. Pneumatiky bez ráfků se ukládájí vedle sebe na stojato na suchém místě.

Zkontrolujte také stáří pneumatik podle DOT – data výroby. Pneumatiky, které jsou starší 8 let by se z bezpečnostních důvodu neměly používat. 


Podmínky skladování

Pneumatiky skladujte na chladném, suchém a tmavém místě. Neměly by přijít do kontaktu s olejem či rozpouštědlem. Vyvarujte se při skladování také slunečních paprsků, které mohou způsobit předčasné stárnutí pneumatik, to se projevuje drobnými prasklinami na povrchu pneumatiky.


Alternativy

Pokud nemáte místo pro uskladnění ve vlastních prostorách, je možné využít skladování v blízkém pneuservisu či autoopravně. Pneumatiky Vám za nízký poplatek uskladní po dobu, kdy máme přezutu druhou sadu pneumatik.


Výměna

Aby se zamezilo nadměrnému opotřebení, přibližně každých 10 000 km vyměňte pneumatiky na nápravách (tj. přední pravou pneumatiku na zadní pravou stranu a naopak).

Toto opatření se má provádět proto, aby se hloubka dezénu u pneumatik moc nelišila.
Pokud máte pneumatiky s odlišnou hloubkou dezénu, nazujte ty horší na přední nápravu a méně ojeté dozadu.

 

 

Zdroj: www.adac.de