Srovnání šířky pneumatik

Srovnání šířky pneumatik

Od úzkých až po velmi široké: Kde je zlatý střed při výběru šířky pneumatiky? Vypadají širší pneumatiky lépe nebo má jejich použití i výhody? ADAC porovnával charakteristiky pěti letních pneumatik v různých rozměrech na mokru a suchu...
 

Otázka velikosti


Širší pneumatiky jsou dražší, ale také lepší než úzké standardní pneu? Testovali jsme pět různých rozměrů pneumatik na modelu Kia Ceed.

Pneumatiky byly testovány v šesti kategoriích: brzdění a jízdní vlastnosti na mokrém a suchém povrchu, aquaplaning, komfort, hluk, valivý odpor, brzdění a jízdní vlastnosti na suchém a mokrém povrchu.

Technicky vzato, široké pneumatiky slibují optimální chování pro řidiče. Zda je to tak i ve skutečnosti, testoval ADAC a ÖAMT s modelem Kia Ceed. Výhodou tohoto modelu je vyvážený podvozek a široká škála schválených rozměrů pneumatik od 15" modelu s šířkou 185mm po 17" model s šířkou 225 mm. Všechny zkušební pneumatiky byly od výrobce Michelin.
 

Pro všechny přepočty platí:


obvod pneu ve srovnání s původními pneumatikami může být změněn pouze minimálně, jinak řídící systémy jako je ABS a ESP přestanou fungovat. Pokud je pneumatika mnohem širší, boční stěny se snižují, takže pneumatika není příliš velká - tím je ale větší průměru ráfku.

Suchý povrch

Na suchém povrchu se potvrdilo, že čím širší pneumatika je, tím je lepší přilnavost k vozovce. U širších pneumatik (225/40 R18) se také zkrátila brzdná dráha při brzdění z rychlosti 100 km/h o 5,2 m oproti užším pneumatikám (185/65 R15). Brzdná dráha pneumatik s šířkou 185mm byla 41 metrů a u pneumatik s šířkou 225mm 35,8 metrů.

Mokrý povrch

Dokonce i na mokrém povrchu je situace dost podobná. Jiná situace nastává při aquaplaningu, kde jsou lepší užší pneumatiky, protože širší pneu musí odvádět více vody. U pneumatik v rozměru 225/40 R18 nastal aquaplaning již při rychlosti 69 km/h, kdežto u pneumatik 185/65 R15 to bylo až při rychlosti 80 km/h.

Další nevýhody širokých pneumatik jsou nedostatek komfortu, vyšší hlučnost a valivý odpor. Přibližně o 2% více nafty spotřebovaly široké pneumatiky s vyšším valivým odporem.
 

Závěrem


Širší pneumatiky poskytují lepší jízdní vlastnosti - avšak se ztrátou komfortu a hospodárnosti. A pokud hrozí riziko aquaplaningu: včas sundejte nohu z plynu!

  

SROVNÁNÍ ŠÍŘKY PNEUMATIK
 

Rozměr  185/65 R15T  195/65 R15H  205/55 R16V  225/45 R17V   225/40 R18Y
Pneumatika Michelin
Energy E3A
Michelin
Energy E3A
Michelin
Primacy HP
Michelin
Pilot Exalto
PE2
Michelin
Pilot Sport
PS2
Mokro
(brzdění, manipulace)
 
** *** **** ***** *****
Aquaplaning
(podélný, příčný)
 
***** *****  **** ****  ***
Suchá vozovka
(brzdění, manipulace) 
 
** *** **** **** *****

Komfort
 
***** **** ****  *** ** 

Hluk
(vnitřní, vnější)
***** ****  *****  *** **

Valivý odpor
 
**** **** *** ** **

 

HODNOCENÍ
Velmi dobrá *****
Dobrá ****
Uspokojivá ***
Dostatečná **
Nedostatečná *

 

 

 

Zdroj: adac.de