Stáří nových pneumatik

Stáří nových pneumatik

Kolik let mají mít nové pneumatiky?


Každý, kdo si koupí nový výrobek je přesvědčen, že byl vyroben nedávno. Ale u pneumatik tento případ vždy neplatí: různé velikosti pneumatik nutí k zefektivnění obchodních zásob. To má za následek, že se prodávají i starší pneumatiky.


Musíme to akceptovat?
A jak staré pneumatiky mohou být?


Nové pneumatiky: 3 roky a ne více


Faktem je, že čerstvá guma je nejlepší. ADAC zjistil, že nepoužité, různě staré pneumatiky mohou negativně měnit vlastnosti v průběhu let.
Z toho vyplývá, že zakoupené pneumatiky by neměly být starší než tři roky. Nicméně obecně platná právní úprava neexistuje. Přesto všechny pneumatiky musí mít uvedeno datum výroby. Na bočnici pneu je v oválu uvedeno 4-místné číslo s týdnem a rokem výroby.
 

ADAC studie: stárnutím se mění vlastnosti


ADAC testoval pět letních a zimních "čerstvých" pneumatik spolu s tři roky starými protějšky. Zkoumal se brzdný výkon na mokrém povrchu, valivý odpor a u zimních pneumatik chování na sněhu. Bylo zjištěno, že se tyto vlastnosti mohou v průběhu let negativně měnit - zejména to platí pro zimní pneumatiky.
 

Argumenty


Podle odborníků dochází v průběhu času ke stárnutí pneumatik z důvodu oxidace, čímž dochází ke změnám ve struktuře. Pokud jsou však pneumatiky správně uskladněné, proces stárnutí se značně omezuje.
Správným skladováním se rozumí chladný, suchý, tmavý prostor, kde se nevyskytuje ozón ani zbytky olejů. Důležité jsou také prostředky, které se přimíchávají do směsí. Takto správně uskladněná pneu např. 5 let, může být označována jako "nová". Zákon maximální stáří pneumatik neuvádí, ale z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme používat pneumatiky starší než 7 let.
 

Problémy s výměnou


Pokud je nutná výměna pneumatik, které byly vyrobeny před více než 5 lety, mohou Vás čekat větší finanční výdaje. Např. u 7 let staré vadné pneumatiky je obtížné najít stejnou pneumatiku. Pamatujte také, že na jedné nápravě musí být pneumatiky shodné, takže může hrozit výměna i u nepoškozené pneumatiky.
 

Vývoj pneumatik


Pravidelné výsledky ADAC testů ukazují, že se pneumatiky osobních automobilů neustále vyvíjí. V případě pneumatik, které jsou starší 3 let a jsou namontovány poprvé, nemůže bohužel zákazník využívat tyto výhody technického pokroku.

 

 

Zdroj: www.adac.de