V zimě autem do zahraničí

V zimě autem do zahraničí

Chystáte se v zimním období vyrazit do zahraničí? Na co byste si měli dát pozor co se týká výbavy vozidla? Zde jsme pro Vás připravili souhrn požadavků na zimní pneu a sněhové řetězy v hlavních evropských střediscích.

 

Tam kam jedete jste zodpovědni za správné vybavení Vašeho vozidla. Pokud bráníte plynulému provozu nebo například způsobíte nehodu, která bude zapříčiněna nepřizpůsobení se stavu vozovky či počasí (pneumatiky, sněhové řetězy), můžete dostat tučnou pokutu.

Podmínky v mnoha střediscích jsou v zimě přísnější než bychom čekali. Měli byste brát v úvahu, že se můžete na silnici ocitnout i v extrémních zimních podmínkách, a tomu samozřejmě přizpůsobit i vaše vozidlo.

V tabulce vidíte jaké jsou podmínky na zimní pneumatiky a sněhové řetězy v jednotlivých zemích. A dejte pozor. Většinou se kontroly zaměřují více na návštěvníky než na obyvatele dané země.

Některé země vyžadují používat zimní pneumatiky, ale někde povolují i jízdu na letních pneu s použitím sněhových řetězů (pokud to podmínky a místní značení povolí). Pokud plánujete odjet v zimních měsících někam "dál" doporučujeme montáž zimních pneumatik.
 

Běhoun pneumatiky


Před jízdou zkontrolujte, zda všechny pneumatiky máte v dobrém stavu - ojetí, hloubka dezénu, tlak v pneu. Pokud mají vaše zimní pneu hloubku drážek běhounu nižší než 3 mm je nutné je vyměnit - většina zemí nepovoluje nižší hloubku dezénu (Česká republika vyžaduje 4 mm). U některých typů pneumatik se doporučuje alespoň 3 mm (rozhodně ne méně než 2 mm), a to i přesto, že zákonem je stanoveno pouze 1,6 mm.
 

Zimní pneu a požadavky na sněhové řetězy


V tabulce jsou uvedeny požadavky pro vozidla nepřesahující 3500 kg. Pokud hodláte navštívit například zimní lyžařská střediska v zahraničí, doporučuje se mít sebou i sněhové řetězy.

 

  Země     Zimní Pneu         Sněhové řetězy (1)    
  Andorra R C
  Rakousko M (2) C
  Finsko M (3) P
  Francie - C
  Německo M (4) C
  Velká Británie    - P
  Itálie R (5) (5)
  Norsko R C
  Švédsko M (6) R
  Švýcarsko R (7) C

 

Vysvětlivky:

 

P = Povoleno

R = Doporučeno

M = Povinné

C = řízeno místními značkami a stavem vozovky

 

Poznámky:


(1)   Sněhovými řetězy musí být vybavena alespoň 2 hnací kola. Ve všech zemích mohou být sněhové řetězy použity pouze tam, kde je dostatek sněhové pokrývky na vozovce, aby se vyloučila možnost poškození povrchu silnice. Pokud takovou škodu způsobíte, může vám za ni být uložena pokuta.

(2)  Všechna vozidla pro jízdu na zasněžené silnici musí mít zimní pneumatiky (nebo celoroční pneu s označením M+S) v zimním období (od 1. listopadu do 15. dubna), a pokud je silnice pokryta snehem, rozbředlým sněhem nebo ledem, tak i mimo zákonem vymezené zimní období. Pneumatiky musí mít minimální hloubku drážek běhounu 4 mm.
Teoreticky je možné jako alternativu zimních pneumatik použít letní pneumatiky spolu se sněhovými řetězi tam, kde je silnice celá pokryta sněhem - nezpůsobíte řetězi poškození vozovky. Ovšem v praxi, protože se silniční podmínky ani počasí nedají na delší dobu předpovědět, je použtí zimních pneumatik skutečně povinné po celou dobu.

(3)   Od 1. prosince do konce února (v praxi od listopadu do dubna), pokud není uvedeno dopravními značkami jinak, musí mít pneumatiky označení M+S na bočnici. Hrotové pneumatiky mohou být použity od 1. listopadu do prvního pondělí po Velikonocích.

(4)   V Německu jsou od 4. prosince 2010 zavedeny předpisy, které vyžadují použití zimních (popř. celoročních) pneumatik na všech nápravách u osobních aut i motocyklů počas celého zimního období. Měly by mít označení M+S nebo symbol vločky na bočnici.

(5)   Mezi 15. říjnem a 15. dubnem nebo i jindy, pokud to podmínky přikazují. Provincie mohou zavést vlastní právní předpisy, které použití zimních pneu a sněhových řetězů činí povinnými.

(6)   Zimní pneu označené M+S, s hloubku dezénu neméně 3 mm jsou povinné od 1. prosince do 31. března pro všechna vozidla registrovaná jak ve Švédsku, tak v zahraničí.

(7)   Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale vozidla, která nejsou vybavena na cestování ve sněhu a brání plynulému provozu jsou náchylnější k získání pokuty.

 

 

 

Zdroj: theaa.com