Valivý odpor je důležitým ukazatelem při výběru pneumatik

Valivý odpor je důležitým ukazatelem při výběru pneumatik

Od roku 2012 můžete na všech pneumatikách najít nové štítky, které vám usnadní jejich výběr. Tyto štítky informují o míře valivého odporu a jeho vlivu na spotřebu paliva. Jednoduše by se dalo říci, že pneumatiky s nízkým valivým odporem jsou špatnou volbou. Potvrzuje to i výzkum společnosti Emissions Analytics, která provedla test se dvěma druhy pneumatik.

V testu byli použity dvě sady pneumatik o velikosti 175/70 R14, přičemž jedna z nich byla, co se týče valivého odporu, hodnocena písmenem B a druhá měla hodnocení F (stupnice používaná na štítcích je v rozmezí A-G, přičemž rozdíl může být až 7,5% ve spotřebě).

Test pneumatik probíhal v různých rychlostech. Pneumatiky tak podstoupili zátěž až ve 113 km/h a průměrný rozdíl ve spotřebě obou sad pneumatik byl naměřen 3,8%. Tento rozdíl a nižší valivý odpor se ale začal projevovat až při vyšších rychlostech a do cca 90 km/h byl téměř nulový. Při nejvyšší testované rychlosti byl však rozdíl neuvěřitelných 12,9%.

Z pokusu tedy vyplívá pozitivní vliv pneumatik s nízkým valivým odporem na spotřebu paliva. Tento rozdíl se však projevuje až při vyšších rychlostech, a proto byste měli při výběru pneumatik zvážit, jak často jezdíte po dálnici, nebo naopak městem při nižších rychlostech.