Za zasněžené a zamrzlé auto bude hrozit pokuta

Za zasněžené a zamrzlé auto bude hrozit pokuta

Ráno jste trošku zaspali, o snídani nemůže být řeč a jste rádi, že do práce dorazíte tak akorát načas. Jenže dojdete k autu a zjistíte, že celé auto zdobí nežádoucí ledová krusta. Nemáte čas jít domů hledat škrabku, a tak řidičákem očistíte jen malé kolečko na předním skle, zapnete ofukování předního skla a vyrazíte. Však co, ono to za chvíli roztaje. Jenže chystaná novela zákona vám za takové chování může přinést pokutu. Novela sice ještě neplatí, ale čím dřív si zvyknete, tím lépe.

Chystaná novela zákona o provozu na pozemních komunikacích je momentálně v připomínkovém řízení, zahrnuje však dva nové body, které by pro řidiče v zimě měly být samozřejmostí. Jeden z nich říká, že je nutné před začátkem jízdy očistit čelní sklo a boční skla od sněhu, námrazy a dalších nečistot. Druhá novinka řidičům ukládá, aby před jízdou odstranili z vozidla i nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit. Pokud to řidič neudělá, hrozí mu na místě pokuta do dvou tisíc korun, ve správním řízení dokonce ještě o pět set více.

Novela by tak měla zabránit takzvaným „tankistům“ vyjíždět na silnice s omezeným výhledem na okolní provoz, viditelnost z auta je totiž jedním z velmi důležitých prvků aktivní bezpečnosti vozidla. Zároveň by však chystané novinky měly chránit nejen řidiče, ale i chodce, protože ze střech zasněžených osobních i nákladních aut se často mohou uvolňovat kusy ledu a sněhu a ohrožovat tak další účastníky silničního provozu.

Zmíněné dva články v novele zákona reagují na věčné diskuze řidičů i policistů o to, zda je sníh a led na autě v pořádku, či ne. Autoři novely se domnívají, že pokud v zákoně jasně definují, jak mají řidiči vozidlo před jízdou v zimě „ošetřit“, zvýší bezpečnost silničního provozu. Ometení a oškrábání vozidla je sice intuitivní, ne každý jen však před jízdou opravdu provádí.