Značka „Zimní výbava“

Značka „Zimní výbava“

Od dnešního dne, tedy od 1.listopadu platí vyhláška o používání zimních pneumatik pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Vyhláška také platí v případě, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led  nebo námraza.

 

Většina řidičů však neví, že musí mít na zimní pneumatiky přezuto i pokud jedou po silnici, kde to přikazuje značka „Zimní výbava“ a to bez ohledu na to, jaké je právě počasí. Značka platí od 1.listopadu do 30.dubna, pokud není po značkou umístěna dodatková tabulka, která vyznačuje odlišnou dobu platnosti.

 

Víte jak taková značka vypadá?

Česká pojišťovna provedla průzkum (září a říjen 2013), kdy pouze 50% dotázaných řidičů o této značce vědělo. Respondenti měli za úkol tuto značku nakreslit a jenom třetina dotázaných dokázala nakreslit značku správně. Hodně motoristů si „Zimní výbavu“ pletou se značkou „Sněhové řetězy“.

 

 

V případě opomenutí tohoto příkazu hrozí řidiči pokuta až 2000 Kč a jeden trestný bod. Pokud dojde k dopravní nehodě, která vznikla díky nevyhovujícím pneumatikám, dojde u havarijního pojištění  ke krácení pojistného plnění.

 

Kde značky jsou?

Nejjednodušší způsob jak zjistit, zda na trase kterou pojedu se značka „zimní výbava“ nachází je vyhledat si danou trasu na webu dopravniinfo.cz. Zde přesně uvidíte, na kterém úseku se tato značka nachází.

 

Níže je několik obrázků, jak si motoristé představují značku "Zimní výbava". V některých případech si řidiči spletli i tvar značky, ale nejčastěji se kresby podobaly značce "Sněhové řetězy".