Alu kola

Pokud zrovna uvažujete nad nákupem litých kol, a není vám jasné, které, nebo podle čeho vybírat. Je tento článek právě to, co jste hledali.

V první řadě by jste měli vědět technické údaje vašeho vozu. Pokud je nevíte přímo, doporučuji si vzít k ruce velký technický průkaz.

Jedná se především o údaje průměru, PCD a ET. Všechny si je zde ihned rozebereme.

Průměr kola

Zde bude váš výběr vcelku benevolentní a záleží pouze na vašem osobním vkusu a stavu peněženky. Hodnota průměru jednoduše udává velikost kupovaných elektronů a je udávána v palcích. Pohybuje se převážně v rozmezí 15" až 18". Samozřejmostí je pak nákup i nového vhodného obutí pro vašeho miláčka, které představuje další investici.

PCD - litá kola

Tato zkratka udává počet děr na roztečné kružnici. Značí se dvěmi hodnotami, první je samotný počet děr a druhá velikost roztečné kružnice. Čili 5x100 nám říká, že na 100mm je 5 děr.

ET - litá kola

ET, jinak řečeno zális, značí vzdálenost dosedací plochy kola od osy ráfku. Udává se stejně jako rozteč pro šrouby v milimetrech a v praxi to znamená jak moc po namontování bude kolo koukat ven vůči autu. Lité kolo s menší ET hodnotou bude více ven, než to samé s hodnotou větší. Pro každý typ vozidla jsou doporučené ET hodnoty, aby nedocházelo ke kontaktům s nápravou nebo lemem blatníku.

K výběru toho správného litého kola rozhodně vyzkoušejte náš konfigurátor ALU disků.