Zimní pneumatiky

Používat zimní pneumatiky se Vám vyplatí, nákup nových zimních pneumatik nejen mnohdy šetří život, ale podle vyhlášky, kterou vydalo ministerstvo dopravy i peněženku. Podle novely zákona je povinnost používat zimní pneumatiky v době od 1.11. do 31.3. a to na všech pozemních komunikacích, kde se nachází souvislá sněhová pokrývka, led nebo námraza, a to i v době, kdy se toto díky povětrnostním podmínkám dá předpokládat.

Kdy měnit na zimní pneu

Existuje mnoho fám a omylů, kdy měnit pneumatiky (ne podle kalendáře, ale podle počasí). Ověřeným způsobem se doporučuje hranice +7°C . Když teplota pod tuto hranici spadne, letní pneumatika zhoršuje své vlastnosti. Projevuje se to brzdnou dráhou, která se prodlužuje, to je způsobeno výrobní technologií, konstrukcí a řešení dezénových prvků. 
Pro představu:

Při rychlostí 50 km/hod. Na sněhu je brzdná dráha 35 m, zatímco vozidlo s letními pneumatikymi potřebuje 43 m.

Na ledě: Vozidlo se zimními pneumatikami se zastaví na 57 m, zatímco vozidlo s letními pneumatikami k tomu potřebuje 68 m - obojí při rychlosti 30 km/hod.

Se zimními pneumatikami při teplotě pod 7oC se brzdná dráha oproti jízdě bez zimních pneumatik výrazně zkracuje. Rozdíly brzdné dráhy bez zimních pneumatik vidíte i na následujícím obrázku, kde se brzdná dráha s klesající teplotou výrazně prodlužuje, zatímco se zimními pneumatikami je podstatně kratší.

Co u nás najdete?

 

Nové dezény zimních pneumatik

Goodyear UltraGrip 9

Goodyear jakožto největší výrobce pneumatik na světě se zastoupením na 6 kontinentech, přináší zimní pneumatiku Ultragrip 9. Více o dezénu.

Michelin Alpin 5

Společnost Michelin uvedla všestranné zimní pneumatiky typu Alpin 5 na trh na základě testů nehodovosti v evropských zemích. Více o dezénu.

Continental ContiWinterContact TS 850

Ještě lepší záběr v zimním období, než jaké nabízela předchozí verze, vylepšený handling, nižší valivý odpor i kratší brzdnou dráhu na mokru, nám slibují pneumatiky Continental ContiWinterContact TS 850. Více o dezénu.

Matador MP54 Snow

Pneumatiky MP54 nahrazují předešlý velmi úspěšný dezén MP52 Nordica Basic. Více o dezénu.

Sava Eskimo S3+

Společnost Sava nabízí v pneumatice Eskimo S3+ kratší brzdnou dráhu, dobrou kilometrovou životnost a vynikající přilnavost. Více o dezénu.

Barum Polaris 3

Pneumatika Polaris 3 přináší vynikající záběr na sněhu. Je nástupcem modelu Barum Polaris 2. Více o dezénu.

Dunlop SP WinterSport 4D

Vlastníte silný vůz a chcete si i v zimním období dopřát skvělou přilnavost a ovladatelnost? Pak jsou tu pro vás pneumatiky SP WinterSport 4D od Dunlop. Více o dezénu.

Hankook Winter i*cept RS2

Společnost Hankook představila nové pneumatiky Winter i*cept RS2, které tak doplní zimní řadu pneumatik Hankook na evropském trhu. Více o dezénu.